Toivo Asmer: haldusreform tuli ära teha juba eile

04. märts 2009, 17:11

Haldusterritoriaalne reform tuleb ära teha
kohe ja radikaalsel, üleriiklikul viisil. Poliitikud peavad aga lõpetama
liivakastimängud teemal, kes sellest reformist punkti võtab, ütles endine
regionaalminister Toivo Asmer Äripäeva päevaküsimusele vastates.

Järgneb Toivo Asmeri seisukoht:

Ma arvan samamoodi nagu 2000. aastal – haldusreform on vaja ära teha, mida kiiremini, seda parem. Reformi vastastel on pidevalt üks ja sama põhjendus – me ei ole ikka põhjalikult uurinud, peaks tegema rahvaküsitluse. Need on tegelikult puhtalt demagoogilised põhjendused.

Uuringuid ja küsitlusi on läbi aastate tehtud meeletult palju ja aastate jooksul pole omavalitsuste tasandil ju selliseid muutusi toimunud, et need uuringud täna enam ei kõlbaks.

Rahva arvamusest – mida ma ise regionaalministrina kogesin – rahva arvamuse kujundavad valdade juhtkonnad, kohalikud omavalitsused ja neis palgal olevad inimesed, kes tihti hirmutavad elanikke juttudega, et pärast haldusreformi kaob kohalik identiteet ja üleüldse läheb kõik kehvemaks või kaob hoopis ära. Mis võib tõesti kaduda, on mõne vallaametniku ametikoht ja palk. Kui aga inimestega rääkida, saavad kõik aru, et reform tuleb ära teha, sest ametnikkond on üle paisutatud ja asjad ei toimi.

Kui esitada küsimus, kas haldusreformi on võimalik läbi viia alt üles, siis mina ütlen, et see on võimatu. Sama näitab väga selgelt ka teiste riikide kogemused. Räägime siin kasvõi Soomest või Lätist, kus tehti väga radikaalne haldusterritoriaalne reform. Ja meil tuleb samamoodi teha – võtta seaduse vastu ja tegutsema hakata, sest eeltöö on kõik tehtud.

Läbi aastate tuuakse ette ikka ja jälle ühtesid ja samasid põhjusi, et reformi mitte teha. Küsimus on poliitilises punkti võtmises – kas selle võtab IRL, kas võtab tänane valitsuskoalitsioon tervikuna? Siis jääb muidugi kõrvale Rahvaliit ja Keskerakond. Viimane ütleb Vilja Savisaare suu läbi, et neile pole haldusreformi sisu piisavalt selgitatud. Tuletaks meelde, et Keskerakond oli ise valitsuses, kui me rääkisime haldusterritoriaalsest reformist ja need on täpselt need samad asjad. Kui neil ei ole tänaseks need selgeks saanud, on seda väga kurb kuulata. 15+5 ei ole ju eile välja mõeldud. Ja olgu see kasvõi 15+x, sisu on ju ikka seesama. Aeg on näidanud, et vabatahtlik liitumine ei töötanud, tuleb teha radikaalne variant ja kohe.

Jõuame tagasi punktivõtmise teema juurde. Öeldakse, et kui teeme täna, siis on sellel valimiste maitse juures. Alati on see maitse juures. Alati ja kõigel! Ükskõik, mis otsus ja millal tehakse. Tulevad europarlamendi valimised, siis kohalikud valimised, pärast mida tulevad riigikogu valimised, mis on punktivõtmise koha pealt veel eriti olulised. See, kes hakkab reformima, muutub paljude silmis ju ebapopulaarseks ja kelle peale vallajuhid pärast näpuga näitavad, nemad ongi need, kes valdade identiteedi kaotavad ja maaelu välja suretavad, kuigi tegelikkuses läheksid asjad ju hoopis paremaks. Siis on jälle uued põhjused haldusreformi edasi lükata.

Ei pea olema just teadlane loogiliselt mõtlemaks, kuidas elu edasi võiks minna. Varem või hiljem jõutaks reformini nii kui nii.

Kurb on kuulata, kuidas haldusreformi tõrjutakse, kõiki regionaalministreid materdatakse ning seni tehtud eeltööd iga kord põhja lastakse. Mina toetan siin igati Siim-Valmar Kiislerit. Meil on vaja radikaalset reformi, teistmoodi seda teha ei saa.

Tahaksin väga kuulda argumenteeritud põhjendusi, miks ei saa haldusreformi kohe praegu ära teha. Miks ei saa haldusreformiseadust täna vastu võtta? Kohalike omavalitsuste valimised on sügisel. Praegu on märts. Aega on. Tegelikult oleks seda kõike pidanud tegema juba eile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2009, 19:47
Otsi:

Ava täpsem otsing