Eurole üleminek paneks Läti majanduse käima

05. märts 2009, 10:56

Üleminek eurole tooks kiiresti kaasa Läti
majanduse elavnemise, arvab SEB Läti haru peaanalüütik Andris Vilks.

Devalveerimise risk kaoks, Läti reitingud tõuseksid ja riik muutuks investoritele taas atraktiivseks, visandas Vilks eurole ülemineku mõju täna majanduslehes Biznes Baltija avaldatud artiklis, mis vaeb Läti kiire eurole ülemineku vajalikkust ja võimalusi. Praegu ei julge firmad Lätti investeerida. Peamisi probleeme on pidev hirm, et latt devalveeritakse.

Eurole üleminek aitaks säästa suured summad, mida Läti keskpank kasutab praegu lati kursi hoidmiseks - üksi läinud nädalal kulutas keskpank lati toetuseks 40 miljonit eurot. „Meil on praegu palju probleeme, mille lahendamiseks valitsusel raha ei ole. Üleminekul eurole vabaneksid suured summad, mida saaks kasutada majanduse arendamiseks ja sotsiaalsete kulutuste katteks,“ ütles Vilks.

Eurole üleminekuks on füüsiline infrastruktuur põhimõtteliselt olemas ning inimesed selleks psühholoogiliselt valmis.

Probleem on Vilksi sõnul aeglaselt jahvatavad Brüsseli veskid, mis on „liiga inertsed, et kiiresti midagi otsustada“. Ka Euroopa Keskpank ei taha eurole ülemineku kriteeriume leevendada. „Kui jutt oleks vaid Läti üleminekust eurole, siis võib-olla probleemi ei oleks. Kuid meie järel tahaksid kohe liituda ka Leedu ja Eesti, Bulgaaria ja võib-olla veel keegi. Kokku tuleb sugugi mitte väike majandusruum, mille probleeme EL enda kanda võtta ei taha,“ ütles AO Dzintarsi president Ilja Gertšikov.

B B kirjutab, et Euroopa Komisjonil tuleb valida kahe halva vahel. Kas võtta probleemne piirkond eurotsooni praegu või hiljem, Balti riikide kollapsi järel. Viimane oleks halb ka euroala ettevõtetele, kes piirkonda ekspordivad.

Eraldi küsimus on, kas latt tuleks eurole üleminekul devalveerida. Ilja Gertšikov arvab, et see ei annaks Lätile midagi positiivset. Matiss Paegle investeerimispangast GILD Bankers Latvia leiab aga, et eurole üleminek peaks toimuma lati devalveerimise järel, mis taastaks kiiresti Läti konkurentsivõime. Praegu on valitsus valinud deflatsiooni, kuid juba on näha, mis see maksupoliitikale tähendab ja millist pingutust nõuab poliitikutelt üksi see, et ministeeriumide arvus kokku leppida.

Ent Lätis on ka analüütikuid, kelle hinnangul ei peaks Läti eurole üleminekuga kiirustama. Praegu on Lätil võimalik ära kasutada euro ja dollari kursi kõikumisi. „Kui kohalikud firmad tegutseksid vaid euroalal, probleemi ei oleks. Paljud Läti firmad ekspordivad aga riikidesse, kus arveldatakse dollarites – sealhulgas Venemaale,“ ütles lehele ökonomist Raita Karnite.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2009, 10:56
Otsi:

Ava täpsem otsing