Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Turg murrab vanu reegleid

Silvia Viidik 06. märts 2009, 00:00

Inimesed harjuvad kõigega, öeldakse. Aga kui harjumine segamini ajada uinumisega, võib asi minna koledaks.

Ka vahel hirmuindeksiks nimetatav Vix ehk Chicago tulevikutehingute börsi (CBOE) volatiilsusindeks, mis mõõdab optsioonidest tuletatud muutlikkust (implied volatility), tegi eelmise aasta kolmel viimasel kuul uskumatuid rekordeid ning saavutas oma eksistentsi kõrgeima taseme, ületades oktoobris ja novembris ka 80 punkti piiri.

Tavapäraselt on Vix läbi ajaloo liikunud vastassuunas aktsiaindeks S&P 500-le sukeldunud aktsiate kõige päikselisemal õitseajal oma madalamatesse väärtustesse ning vastupidi - aktsiate suuremate ämbrikolistamiste ajal lennelnud kõrgustes. Sügisel kehtis ajaloost tulenev seaduspärasus, mis uue aastaga on tasapisi kehtivust kaotamas.

Vaatamata aktsiate suurematele kukkumistele, on Vix selle aasta numbri sees kasvava ükskõiksusega omasoodu vaikselt edasi-tagasi loksunud. Miks küll?

Kauplejad on eri seisukohtadel. Charles Schwabi maaklertegevuse juht Randy Frederick peab Vix'i pigem üllatusindeksiks ning seetõttu peab heaks selgituseks inimeste kasvava ükskõiksuse uutele halbadele uudistele. Inimesed on tuimestatud ja šokiseisundis enam valu ei tunne.

Teisalt peab BNYConverg-Ex maaklertegevuse juht Anthony Conroy tõenäolisemaks, et aktsiaturud on saavutamas põhja ning just seetõttu pole volatiilsus jälle lakke lennanud. Aga selle uskumiseks on vist vaja pikemat ajahorisonti tõdemaks, et jah, nüüd me sõidame jälle täiskäigul.

Lisaks ei tohiks märkamata jätta sügisesi hoogsaid sundmüüke, mida kirjutasid ette margin call'id. Praegu ei pea maaklerid midagi tegema ning ühe neist sõnul seisab suur hulk raha lihtsalt kõnniteel ning praegu liiklusvoogu astuda ei plaanigi.

Keegi ei julge midagi teha, sest on nähtud ekstreemsuseid ja üles-alla liikumiste potentsiaale ning nüüdseks on päris selge, et ajalugu kipub end eriti halbade nähtustega kordama.

Kuigi rahu on oluline ja selge mõistus töötab paremini, ei tohikski jääda unelema. Väike hirm tuleb kasuks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:58
Otsi:

Ava täpsem otsing