Asmann: ettevõtluseks on puhvrit vaja

06. märts 2009, 15:21

Ettevõtete suurimaks ohuks on
täna kindlasti vähene likviidsus, nõrk bilanss ja puuduv kriisiplaan, ütles
SEB Panga juht Ahti Asmann.

Pangajuht rääkis tänasel Äripäeva Finantsjuhtimise konverentsil, et Eesti ettevõtete likviidsuspuhver on väike või piirdub ainult arvelduskrediidiga, kuigi firmad võiks mõlemat omada. „Oma puhver on sisuliselt nulli võetud ehk puhvrit ei ole,“ selgitas Asmann ning lisas, et see viib ettevõtted olukorda, kus iga väikesem löök toob kohe mured majja.

Samuti juhtis Asmann tähelepanu sellele, et paljude ettevõtete bilanss on nõrk ning oma probleeme eitatakse. Paljud tunnevad huvi, kas pangal on kriisiplaan, kuid ka tavalistel firmadel peab selline plaan olema. „Kaubavaru ja laovaru müügi järel pannakse raha igapäevaste kulutuste katteks, aga tuleks vähendada hoopis lühiajalisi laenukohustusi,“ selgitas pankur.

Asmanni sõnul räägitakse viimasel ajal palju sellest, et heal ajal andis pank firmale nn vihmavarju ja vihmaga ehk praegu võtab selle käest ära. Asmann rõhutas, et kui omanik täna suudab panustada oma firmasse, teeb seda ka pank, kuigi tõdes, et tänane majanduskeskkond erineb mõne aasta tagusest tunduvalt ja ka riskid on muutunud.

Asmann ei soovitanud panustada ainult efektiivsuse tõusu, kuna täna kriitilise tähtsusega hoopis ettevõtte kulud. Tavaliselt on uute turgude otsimine hea mõte, aga täna tähendab see täiendavat laenu ja intressikulu, tulemus aga viibib. „Oluline on, et jõuame selle efekti ära oodata,“ sõnas pankur.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2009, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing