Väiksemad aknatootjad on sunnitud uksed sulgema

Väinu Rozental 10. märts 2009, 00:00

Tartu maakohus kuulutas eelmise nädala reedel välja Elvas seitse aastat PVC-aknaid tootnud OÜ Plasmet pankroti. Pankrotiavalduse esitas firma jaanuari lõpus ise.

"Tartu maakonnas on minu teada praeguseks pankrotti läinud viis aknatootjat ja ilmselt lähiajal käivitub veel vähemalt ühe aknatootja pankrotimenetlus," ütles Plasmeti pankrotihaldur Vaido Paju. Tegevuse on lõpetanud näiteks Tartus tegutsenud OÜ Ülelinna Aknad ja OÜ Okkoplast.

Paju sõnul oli Plasmeti pankrotistumise peapõhjus ehitusturu äralangemine ja tellimuste vähenemine. "Hankijatele on firma võlgu ligi miljon krooni ja samas suurusjärgus on laenukohustusi," loetles Paju. "Maksuvõlg ulatub 0,6 miljoni kroonini ja töötajate nõuded 160 000 kroonini."

Plasmetit algusest peale juhtinud Aimar Puru sai ainuomanikuks eelmise aasta suvel, kui senine omanik OÜ Tava Mets oma osalusest loobus. "Lootsin ikka langusest välja tulla, aga ei tulnud," nentis Puru.

Puru hinnangul oli pankrotistumise üheks põhjuseks ka toodangu hind. "Läksime hinnalangusega kaasa, kuid mingist ajast ei olnud seda enam võimalik teha," rääkis Puru. "Veel praegugi müüb mõni firma aknaid kuni viiendiku võrra odavamalt, kui mina oleksin nõus müüma."

"Kuigi plastakende turg on langenud 36 protsenti, oleme kahe aastaga turuosa kõvasti juurde võitnud," kinnitas Eesti ühe suurema plastakende tootja ASi Plasto tegevjuht Valeri Pärs. "Meie turuosa on praegu 29,3 protsenti."

Pärsi sõnul on Plasto eelis see, et neil pole laene kaelas ja et neil on nüüdisaegne ja efektiivne automaatliin. "Meie tööjõukulu pole suur," rääkis Pärs. "Me ei ole seni veel kedagi koondanud. Aga kui turg jätkab langustrendis, peame ilmselt hakkama koondama."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing