Börsifirma juhi oma väike bisnis

Tõnis Oja 11. märts 2009, 00:00

Arco Vara tegi väikeaktsionäridele rehepappi, ostes ettevõtte nõukogu esimehele kuuluvalt firmalt kinnisvaraprojekti.

Esmaspäeva hilisõhtul edastas Arco Vara börsiteate, mille kohaselt ettevõtte tütarettevõte Arco Ehitus sõlmis võluõigusliku (väike näpuviga osutus sisuliselt üsna täpseks!) ostu-müügilepingu büroohoone soetamiseks järelmaksuga. Büroohoone omanik on Arco Vara nõukogu esimehele Richard Tomingale kuuluv osaühing Euro Shipping. Tehingu maksumus on 10,2 miljonit krooni.

Ilmselt poleks Arco Vara aktsionärid sellest tehingust teada saanudki, kui Postimees poleks teemat üles võtnud. Börsiteade saadeti alles pärast seda, kui ajakirjanik oli tehingu kohta kommentaari küsinud.

Päevalehe sõnul oli Tomingas kinnisvaraprojektile juba mõnda aega ostjat otsinud. Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem, leidis Arco Vara nõukogu esimees päästetee vanarahvatarkusest, müües oma kinnisvaraprojekti börsifirmale.

Elcoteq Tallinna peadirektor Heikki Mäki lausus pool aastat tagasi Äripäevale, et "liiga tihti on Eesti firmaomanikel või juhtkonnal oma väike firma, mis pakub suurele ettevõttele teenust. Ja seega ei ole päris selge, kelle huvidest lähtuvalt juhtkond otsuseid teeb."

Soome börsiettevõtte juhil on jumala õigus. Ja mis kumalisem, samasugune väike bisnis on olnud ja on ka praegu meie börsiettevõtete juhtidel ja suuromanikel.

Kuidagi veider on börsiettevõtte suuromaniku suhtumine kaasaktsionäridesse. Avaliku esmaemissiooniga saadi investoritelt raha kätte ning pärast seda on huvi nende vastu kadunud.

Ega Arco Vara ei ole muidugi ainus, kelle suuromanik börsifirmaga äri ajab. Ekspress Grupi viimase kvartali aruandest võttis peatükk "Tehingud seotud osapooltega" kaks lehekülge 31st (koos tiitellehega). Tallinkil moodustas see ühe lehekülje (tegemist on ainult tabeliga aruande 25 lehekülje pikkusest aruandest).

Arco Vara püüd tehingut maha salata on minu meelest väikeaktsionäride suhtes sisuliselt kuritegelik. Loodan, et peagi kuulutatakse see kuritegelikuks ka juriidiliselt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing