Greenspan: USA keskpank ei põhjustanud kinnisvaramulli

11. märts 2009, 12:03

USA keskpanga odava raha poliitika ei olnud
tänaseks lõhkenud kinnisvaramulli põhjustajaks, kirjutas endine USA keskpanga
juht Alan Greenspan täna ajalehes Wall Street Journal.

Greenspan peab olulisemaks teguriks ülemääraste säästude kuhjumist eelkõige Hiinas, mis üle maailma pikaajalised intressid alla viis. Nii ei liikunud keskpanga lühiajalised intressid ja hüpoteeklaenude intressid enam ühes taktis nagu ajavahemikul 1971-2002.

„Kuna rahapoliitika ei suutnud enam pikaajalisi hüpoteeklaenu intresse mõjutada, ei suutnud 2004-2005 aastatel intresside tõstmine kinnisvaramulli ära hoida,“ kirjutas Greenspan.

Artikliga tõrjub Greenspan süüdistusi, et USA keskpanga liiga kauaks liiga madalale jäänud intressid põhjustasid kinnisvaramulli. USA kinnisvaraturult alanud finantskrahhiga seoses on pangad korstnasse kirjutanud juba 1,2 triljonit dollarit, vahendas Bloomberg.

USA keskpank langetas baasintressi 2003. a juunis 1%le ja jättis selle muutmata terveks aastaks. 2004. a juuni ja 2006. a juuni vahel tõstis keskpank intressi 5,25 protsendile. Välismaine nõudlus USA riigi võlakirjade järele ei lasknud pikaajalistel intressidel tõusta ning Greenspan juhtis sellele anomaaliale ka ise toona tähelepanu. Ajavahemikul 2000-2005 kahekordistus välisinvestorite käes olevate USA valitsuse võlakirjade hulk, kasvades mahult 2,03 triljonile dollarile.

Greenspan rõhutas oma artiklis, et väga oluline on aru saada, mis kinnisvaraturu mulli tegelikult põhjustas. Kui süüdi oli keskpankade rahapoliitika, on seda tulevikus hõlpsam korrigeerida, kirjutas Greenspan. Kui aga selle taga on globaalsed arengud, mis on väljaspool kodumaise rahapoliitika mõjuala, nagu Greenspan ise usub, siis on tegemist hoopis ulatuslikuma probleemiga.

Grenspan, kes oli 18 aastat USA keskpanga juht, asus ametisse vahetult enne 1987. a börsikrahhi. Ta tüüris panga läbi kahest majanduslangusest, Aasia finantskriisist, 2001. a terrorirünnakutest ja IT-mulli lõhkemisest.

Greenspani sõnul tuleks finantskriisist välja loovimiseks vältida raske reeglitekoorma kehtestamist. Lahendus on „kõrgemad kapitalinõuded ja rangem pettuste jahtimine, mitte riigiasutuste sekkumine mikrotasandil“ ütles ta. Valitsuse roll on „tagada finantsasutustes vastutustundlik riski juhtimine, julgustades neid samas võtma riske, mida tuleb võtta ning mis on iga eduka turumajanduse põhiolemus.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. March 2009, 12:03
Otsi:

Ava täpsem otsing