Ka loomad mõtlevad ette

11. märts 2009, 19:30

Stockholmi loomaaias elav isane šimpans ei
käitu sugugi vaid impulsiivselt, nagu varem arvatud. Ta valmistub tulevasteks
lõbustusteks täiesti rahulikult ja plaanipäraselt.

Furuviki loomaaia töötajad avastasid, et šimpans nimega Santino kogus kive siis, kui loomaaed oli suletud, et neid hiljem loomaaia külastajate vastu viskerelvana kasutada.

Lisaks õppis ta ära, kuidas betoonseina kõige edukamalt lõhkuda, et sealt uut laskemoona varuda. Uurimus šimpansi käitumise kohta avaldati ajakirjas Current Biology.

Siiani on olnud väga vähe andmeid loomade käitumise kohta, millest selgub, et nad valmistuvad kavakindlalt ette tulevikus toimuvateks sündmusteks. Teadlaste sõnul on tähelepanuväärne see, et šimpans ei olnud kive kogudes ärritunud. Ta tegi seda hommikul, kui loomaaed polnud veel külastajaile avatud, kirjutas BBC.

„See näitab, et Santino oskas selgelt ette näha, et päeval tulevad inimesed ning see ärritab teda. Ta teadis, mis moodi see talle mõjub ning valmistus selleks,“ ütles käitumisteadlane Mathias Osvath Lundi ülikoolist.

Osvath alustas uurimist siis, kui loomaaia töötajad talle Santino veidrast kombest teatasid. Alates 1997. aastast on eemaldatud sadu kivihunnikuid, et inimesi kaitsta. Kive kogub ahv vaid suvel, sisehooajal ta nende vastu huvi ei tunne. Santino on ka üsna hea betoonmüüri lammutamise spetsialist. Kui vesi voolab betooni sees olevatesse pragudesse ja külmub, siis lammutab paisuv jää betooni ning ahv teab hästi, kuidas seda uute kivide hankimiseks ära kasutada.

„Ma olen isiklikult täiesti veendunud, et ahvid valmistuvad tulevasteks sündmusteks ja loodan, et sarnastele asjadele hakatakse tähelepanu pöörama ka teistes loomaaedades. Poleks midagi üllatavat, kui sarnane käitumine avastatakse ka delfiinide ning võimalik, et mitmete teiste loomade puhul,“ ütles Osvath.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2009, 12:07
Otsi:

Ava täpsem otsing