BÖRS: USAs väike ralli

12. märts 2009, 20:28

USA aktsiaturud teevad täna varasemast
väiksemat sorti rallit - seekord teiste autode ja teiste mootoritega. Dow Jones
tööstuskeskmine on tõusnud üle 2 protsendi 7070 punktile ja S P 500
aktsiaindeks 2,3 protsenti 738 punktile. Nasdaq indeks on tõusnud 1,9 protsenti
1397 punktile.

Dow indeksi esikoha eest rüseleb tugevalt General Electric 14,3protsendilise tõusuga. Seda vaatamata asjaolule, et Standard Poor’s reitingagentuur võttis General Electricult kõrgeima Aaa reitingu ning ettevõte vähendas paar nädalat tagasi ka dividende. General Electric ise reitingu alandamist ettevõttele kahjulikuks ei pea ning aktsionärid on seda selgelt uskuma jäänud.

Teine väga tugev tõusja on Bank of America, kes on kerkinud üle 16 protsendi. Panga juht Kenneth Lewis tegi Citigroupi juhile sarnase lükke ning teatas selle aasta kahe esimese kuu kasumlikkusest ning ootusest terve alanud aastaga kasumi mõistes plussi jääda.

Väga hästi on aga esinenud medikamentide tootja Pfizer olles kerkinud pea 8,3 protsenti hinnale 13,9 dollarit. Olulisemaks põhjuseks aktsia kerkimiseks on ettevõtte vähiravim Sutent, mis ettevõtte sõnul näitas väga tugevat mõju pankreasekasvaja ravimisel. Seni on ravimit peamiselt kasutatud neeru ja kõhuõõne kasvajate ravimisel ning eelmisel aastal müüdi Sutenti 847 miljoni dollari eest. Pfizerile on ravimi edu väga vajalik, sest alates 2011 aastast kaotab ta ilmselt 10 miljardit dollarit ravimikopeerijatele, kes patendi lõppemise tõttu võivad siis hakata vorpima versioone kuulsast kolesteroolirohust Lipitorist.

Ka Wal-Mart jaemüügikett on kerkinud 3,2 protsenti tänu veebruarikuisele müügistatistikale, mis näitab jaemüügi langusest oodatust vähem. Ostud vähenesid vaid 0,1 protsendi võrra, millest suurimat osa mängisid autod. Kui neljarattalised kõrvale jätta, kerkis jaemüük USAs lausa 0,7 protsendi jagu, mis oli ootamatult positiivseks üllatuseks.

Pankadest on plussis veel JPMorgan 8,6 protsendiga. Viimaste päevade rallivedur Citigroup oli tänase kauplemise alguses küll veidi loid, kui nüüd jõudu juurde kogudes kerkinud 5,2 protsendi jagu 1,6 dollarile.

Muuhulgas ei ole põhjust väga nuriseda autotööstuse suuremate esindajate aktsiate omanikel, sest nii Ford, kui General Motors on kerkinud, vastavalt 6,1 protsenti ja 12,4 protsenti. General Motorsi tõusule aitab kahtlemata kaasa teade, et kulude kärped on mõju avaldama hakanud ning märtsikuuks planeeritud 2 miljardit dollarit USA valitsuselt laenata vaja ei ole.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 12:56
Otsi:

Ava täpsem otsing