Juhtkiri: Urmas Sõõrumaa - osav niiditõmbaja

1706-aripaev 13. märts 2009, 07:22

Nädalapäevad tagasi oma esikohta Äripäeva
koostatud mõjukate edetabelis kommenteerides ütles ehitusettevõtja Toomas Annus,
et „kahetsusväärsel kombel on Äripäev oma analüüsiga Eesti tegelikust elust sama
kaugel kui Maa Kuust“.

Märtsi alguses Äripäeva lugejate poolt Eesti mõjukamaks inimeseks valitud, Äripäeva mõjukate TOPis aga esikolmikust napilt välja, neljandaks jäänud ärimehe Urmas Sõõrumaa tegevus argielus kinnitab arvamust temast kui osavast niiditõmbajast ning selle kaudu ühtlasi ka meie mõjukate pingerea koostamiseks valitud metoodika paikapidavust.

Sõõrumaa aktiivsus on silmatorkav. Kergem on nimetada valdkondi, kus ta kaasa ei löö, sest tema tegevushaare on väga lai – ta on Eesti Tenniseliidu esimees, kuulub Audentese omanikeringi. Samuti on ta koos mitme teise ärimehe ja Tallinna linnavalitsusega Rocca al Mare suurhalli omanik. Sõõrumaa lööb kaasa Saaremaa sihtasutuses, Olümpiakomitees, Aadu Luukase sihtasutuses… Kõiki riigikogus esindatud suuremaid erakondi toetades on ta oma suhetevõrgustikuga sidunud erineva maailmavaatega poliitilised jõud, mis võimaldab tal sõna sekka öelda ka poliitilistes otsustes.

Teisisõnu on iga tema väljakäidud rahatäht teeninud kindlat eesmärki – sidunud otsustajatega ja viinud teda ennast õigel ajal õigete „nuppude“ juurde, mida liigutades on ta kindlustanud end n-ö igaks elujuhtumiks ja majandussituatsiooniks.

Üks neist „nuppudest“ oli koht Eesti Energia nõukogus. Seal tegutsedes sillutas Sõõrumaa teed oma eraärile – Väo elektrijaamale, millest kujunes konkurent EE omanduses olevale Iru soojuselektrijaamale. Väo jaama käivitades viis Sõõrumaa EEst kaasa ka mitu tippjuhti. Nüüd müüs Sõõrumaa oma osaluse Väo jaamas prantslastele. Tema (ja tema äia) algne investeering oli miljardi ringis. Pole teada, kas ka müügist saadav summa ulatub sinnakanti, ületab seda või jääb allapoole – kriisiaeg pole kõige parem müügiks. Tehingut sundis tagant arvatavasti sama häda, nagu on praegu paljudel ärimeestel – rahavajadus. Nimelt kukub Sõõrumaale kuuluva U.S. Invest ASi võlakirjade (kokku 184 miljoni krooni väärtuses) lunastamistähtaeg 8. aprillil. U.S. Invest on koos Hannes Kooli AAB VIP Kinnisvara OÜga Versus Investi omanik. Ja sellele firmale kuuluva Hugo Bossi kaupluse varad arestis võlgade pärast Tallinna lennujaam paar nädalat tagasi. Aga kokku on Sõõrumaal võlgu juba pealt kahe miljardi.

See on taust. Olulisem on, et Sõõrumaa investeering tasus ära, selle sihtkoht oli õigesti valitud - rahaks pööratav. Tänu suhetevõrgustikule, õigete niitide tõmbamisele. See on vaid üks näide, Eesti Energia nõukogus pani Sõõrumaa enda jaoks kehtima n-ö energia jäävuse seaduses. Raha on vahend aktiivseks eluks, see ei teki ega kao, see on kogu aeg olemas kuskil, liigub ühest ärist teise või turgutab mõnd muud valdkonda või sillutab läbi parteikassade teed järgmistele äridele ja sidemetele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. March 2009, 11:21
Otsi:

Ava täpsem otsing