Lennukiga kaevandusmahte üle vaatama

13. märts 2009, 07:47

Teisipäeval koos istunud
Keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) nõukogu otsustas teiste projektide seas
rahastada ka maa-ameti lennukilt õhuvaatluste tegemist maardlates. Selle kaudu
loodab riik tegelikest kaevandamismahtudest ülevaate saada.

KIKlt enam kui kolme miljoni kroonisele „Kaevandamistegevuse aerokontrolli“ projektile toetuse saanud maa-amet asub oma lennukilt esialgu pildistama suuremaid riiklikke karjääre. Ehkki praegusest eraldisest jätkub käesolevaks aastaks, loodab maa-ameti peadirektori ülesandeid täitev Raivo Vallner sarnast kontrolli hakata läbi viima igal aastal. Lennukilt kogutud andmete põhjal on võimalik kaevandamismahud välja arvutada.

Äripäev kirjutas esmaspäeval väidetavast ülekaevandamise juhtumist endisele rahandusministrile ja praegusele riigikogu keskkonnakomisjoni liikmele Harri Õunapuule kuuluvas Hagudi kruusamaardlas Raplamaal. Keskkonnainspektsioon alustas juhtunu selgitamiseks menetlust ning andis kriminaalasja edasiseks uurimiseks Lääne ringkonnaprokuratuuri Rapla osakonnale.

Tegemist pole kaugeltki ainukese selletaolise juhtumiga, kus kahtlustatakse maavara lubatust suuremat kaevandamist. Seni on riik maavarade kaevandamise üle arvestust pidanud ettevõtjate esitatavate andmete põhjal, mida maa-amet kajastab maavarade koondbilansis. „Siiani keegi esitatud andmeid ei kontrollinud ja usuti lihtsalt seda, mida kaevandaja oli aruandesse kirjutanud,“ nentis Vallner.

Suurtele probleemidele karjääride riikliku järelevalve valdkonnas viitab ka aprillis valmiv riigikontrolli audit, mille koostamist alustati juba mullu suvel.
Probleeme kaevandamismahtude kontrollimisega tunnistas möödunud nädalal ka keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. „Üldiselt on see valdkond selles mõttes praegu käest ära,“ viitas ta riigi madalale suutlikkusele maavarade kaevandamist kontrollida ja lisas samas, et just lennuki-projekt oleks üks samm olukorra parandamiseks.

TAUST

169 miljonit krooni keskkonnaprojektidele
KIKi nõukogu kinnitas teisipäeval keskkonnatasudest rahastatava keskkonnaprogrammi 2009. aasta I taotlusvooru rahaeraldused. Esimesse vooru laekus 719 nõuetele vastavat taotlust, millest rahuldada otsustati 255 - kogusummas 169 miljonit krooni.

Keskkonnaprogrammi 2009. aasta I vooru maht vähenes seoses riigieelarve kärpega ligi poole võrra, esialgselt 360 miljonilt 169ni.
KIKi nõukogu prioriteet oli Euroopa Liidu direktiividest või riigisisestest õigusaktidest tulenevate kohustuste täitmisega seotud projektide rahastamine. Eelistati taotlusi, mille puhul oleks projekti tegemata jätmisel kahju keskkonnale suur.

Mitmel juhul otsustati projekte rahastada ka vähendatud mahus, et mitmed olulised projektid tegemata ei jääks. Näiteks rahastatakse keskkonnaameti karuputke võõrliikide tõrjumise projekti taotluses küsitud 7,6 miljoni asemel 4,6 miljoni krooniga, mis võimaldab tõrjet väiksematel aladel jätkata, et aastatepikkune töö ei läheks vett vedama.

KIKi keskkonnaprogrammist toetatakse veemajanduse, jäätmekäitluse, keskkonnakorralduse, looduskaitse, metsanduse, kalanduse ja keskkonnateadlikkuse valdkondade projekte.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. March 2009, 07:48
Otsi:

Ava täpsem otsing