Arendajad Hiinas hädas

Romet Kreek 19. märts 2009, 00:00

Kui meil tunduvad siinsete arendajate võlakirjatootlused kõrged, siis Hiinaga need võrdlust ei kannataks.

Hiina kinnisvaraarendajad on väga suures hädas, mida näitavad dollarites välja antud võlakirjade rekordkõrged tootlused. Kas meie arendajate olukord on parem?

Kuigi 24 Hiina kinnisvaraarendaja aktsiatest koosnev China Se Shang Property indeks on tõusnud 58 protsenti mulluse 65protsendise kukkumise järel, vihjavad dollarivõlakirjade kõrged tootlused raskustele.

China Propertise 300 mln dollari suuruse emissiooni 9,125protsendise kupongiga 2014. aasta võlakirjade tootlus oli 45 protsenti. Costal Greenlandi 150 mln dollari suuruse 12protsendise kupongiga 2012. aasta emissiooni tootluseks oli 85 protsenti, kirjutas Bloomberg.

Võlakirjahinnad ja -tootlused vihjavad selgelt, et Hiina 585 miljardi dollari suurune abiplaan jääb hiljaks arendajate jaoks, mis võivad selleks ajaks olla juba maksujõuetud. Ka Hiinal on probleem langevate kinnisvarahindade näol.

"Arendajad jooksevad rahast tühjaks ja nende maksujõuetuse risk on kasvanud," ütles Standard & Poor'si analüütik Bei Fu. "Nõrgemad arendajad ei ela nii kaua, et näha abipaketi mõju."

"Me oleme mandri-hiina kinnisvara suhtes päris positiivselt meelestatud, mis on hetkel suhteliselt tavatu vaade," ütles JPMorgan Chase aktsiafondijuht Howard Wang. "Need, kes elavad olukorra üle saavad osta maad odavalt ja teha kahe-kolme aastases perspektiivis ulmelisi kasumeid."

Turuväärtuselt Hiina suurim arendaja China Vanke kärpis mullu hindasid 15 protsenti, et meelitada inimesi eluasemeid ostma. Ettevõtte juht Wang Shi ütles 9. märtsil, et võib-olla on juba kinnisvaraturg põhja teinud. Nende müük kasvas veebruaris 150 protsenti.

Suuruselt teise arendaja Poly Real Estate Groupi veebruari müük kolmekordistus kahele miljardile jüaanile ehk 292 mln dollarile. Kummalgi nendest kahest arendajast ei ole välja lastud dollaripõhiseid võlakirju. Poly Real Estate Groupi 4,3 miljardi jüäänise 7% kupongiga 2013. aasta võlakirjade tootlus vähenes veebruari 5,17 protsendilt 4,62 protsendile. Ettevõtte aktsia hind on tänavu tõusnud 57%, China Vanke oma aga 21%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing