Reede 21. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Reiljan jääb juba teisest puutumatusest ilma

19. märts 2009, 13:34

Aasta eest võeti Reiljanilt riigikogus
saadikupuutumatus keskkonnaministeeriumile kuulunud Rävala 8 maja müügi tõttu,
mis toimus ajal, mil Reiljan oli keskkonnaminister.

Prokuratuuri süüdistuse järgi küsis Reiljan nimetatud tehingu eest ärimees Aivo Pärnalt 1,5 miljonit krooni pistist. Reiljan praegu Harju Maakohtus pooleliolevas kohtuasjas end süüdi tunnistanud ei ole.

Nüüd on õiguskantsler Indrek Teder jõudnud 200 uurimistoimiku läbivaatamisega ühele poole ja taotleb taas Villu Reiljani ja Ester Tuiksoo saadikupuutumatuse äravõtmist. Sedakorda nn maadevahetuse juhtumi kohtulikuks aruteluks.

Maadevahetuse uurimise kronoloogia:

2005 mai-juuni

Saab teatavaks, et valitud seltskond firmasid on vahetanud riigiga maid, andes looduskaitsealuse metsatüki ja saades vastu magusaid ehituskrunte Tallinnas. Kõvasti on nii maid vahetanud Merko Ehitusega seotud firmad.

2006 oktoober

Kaitsepolitsei vahistab maa-ameti tollase juhi Kalev Kanguri ning ärimehed Einar Vettuse, Tarmo Pedjasaare ja Tullio Libliku. Mehi kahtlustakse korruptsioonis ja altkäemaksus seoses kaitsealuste kruntide vahetamisega väärtuslike kinnistutega heades kohtades. Need neli meest pole siiski ainsad, kellega seotud maadevahetustehinguid kapo uurib. Uuritakse ka paljusid Merko Ehituse ja sellega seotud firmade tehinguid, samuti Volkswageneid müüva ärimehe Andres Sarri maadevahetusi. Keskkonnaminister Villu Reiljan, kes on allkirjastanud maadevahetuse seotud dokumendid, astub tagasi.

Juuni 2007

Kukub riigiprokuratuuri lubatud tähtaeg maadevahetuse uurimist lõpetada.

September 2007

Rahvaliidu poliitikud tõstavad kisa, et neid ahistab kapo. Palju Rahvaliidu liikmeid ja maadevahetusega seotud ärimehi käib sel ajal nii sageli kapos ülekuulamisel, et käibesse läheb väljend "kapos käima". Väidetavalt kuulas kapo üle sadu rahvaliitlasi. Maadevahetuse loo uurimine toob juurde kahtlustavaid, inimesi, kes esmapilgul ei tundu kuidagi asjaga seotud olevat.

Oktoober 2007

Ekspõllumajandusminister Ester Tuiksoo saab kahtlustuse altkäemaksu võtmises. Kapo kahtlustab, et Tuiksoo sai altkäemaksuna uue elamispinna, vastuteene võis seisneda põllumajandusministeeriumi kolimises rendipindadele. 15. oktoobril tunnistab kapo maadevahetusafääris altkäemaksu andmises kahtlustatavaks Eesti ärimeeste eliiti kuuluva Toomas Annuse. Paar päeva pärast Annust kukub kell Reiljanile, kes naaseb prokuratuurist kahtlustavana altkäemaksu võtmises. Uurijad kahtlustavad, et Reiljani võttis vastu oli kõrbesafari, mille olevat talle välja teinud maadevahetaja Sarri. Kahtlustatakse, et altkäemaksuks kvalifitseerub ka uhke VW Phaeton, mida Reiljan roolib mullusest saati, kuid mille tegelik omanik on tema jahikaaslane Hannes Kuusmik.

Veebruar 2008

Kaitsepolitsei lõpetab maavahetustehingute kriminaalasjas eeluurimise ja saadab ligi 200 köitest koosneva kriminaaltoimiku riigiprokuratuuri.

Merko Ehitus kutsub kokku erakorralise aktsionäride koosoleku, et jagada infot maadevahetuse kriminaalasja kohta. Juhtide sõnul on ettevõte kriminaalasjaga seoses kandnud kahju, kuna paar tellijat on loobunud Merko teenustest. Mainekahjuks hindab Merko kuni miljard krooni.

Detsember 2008

Prokuratuur esitab õiguskantslerile taotluse teha Riigikogule ettepanek andmaks nõusolek süüdistuse esitamiseks riigikogu rahvaliitlasest liikmetele Reiljanile ja Tuiksoole.

Süüdistus esitatakse ka Toomas Annusele, Tullio Liblikule, Kalev Kangurile, Tarmo Pedjasaarele, Einar Vettusele ja aktsiaseltsidele Järvevana (endine Merko Ehitus) ning E.L.L. Kinnisvara.

Milles kahtlustatakse Merko Ehitust (praegu AS Järvevana)?

Altkäemaksu lubamine Villu Reiljanile.
Rahvaliidu ekspeasekretärile Lea Kiivitile tasuta korteri andmises.
Lubadus anda Villu Reiljanile Toomas Annusega seotud äriühingus osalus.
Tallinnas Sõpruse pst 178 kinnistu võõrandamine Reiljani näidatud isikule, samal ajal loobudes Merko Ehituse tütarettevõtte OÜ Woody (Tallinnas saanud vahetada 30 ha looduskaitsemaid, lisaks ootab Woody, et vahetada Tallinnas Pirita jõeorus 6 hektarit looduskaitsemaid millegi muu vastu - toim.) ärihuvide realiseerimisest.
Maa-ameti eksjuhile Kalev Kangurile sisustatud korteri müümine alla turuhinna.
Merko Ehitus kavatses anda 2006. aasta sügisel KV-Tarantel OÜ ainsa osa Kalev Kanguri poolt määratud isikule.
Altkäemaksu andmine ekspõllumajandusminister Ester Tuiksoole.
Toomas Annuse usalduse kuritarvitamine Merko Ehituse suhtes.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. March 2009, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing