USA keskpank kukutab USDd

Romet Kreek 20. märts 2009, 00:00

Föderaalreservi üleeilne otsus hakata ostma USA valitsuse võlakirju ja suurendada hüpoteekvõlakirjade ostu juurdetrükitava rahaga ähvardab dollari stabiilsust.

Citigroupi analüütikud leidsid, et dollar peaks nõrgenema.

USA rahapoliitika üle otsustajad ütlesid eile, et nad kavatsevad osta kuni 300 miljardi dollari eest USA valitsuse võlakirju ja rohkem hüpoteekvõlakirju, mis kasvataks Föderaalreservi bilanssi kuni 1,15 triljoni dollari võrra. Võlakirjade ostmiseks trükitakse täiendavaid dollareid ajal, mil eelarve defitsiit paisub.

Föderaalreservi otsusele reageeris dollariindeks, mis koosneb eurost, jeenist, naelast, Kanada dollarist, Šveitsi frangist ja Rootsi kroonist, suurima päevase kukkumisega 1971. aasta järel. Dollar kukkus tähtsamate kaubanduspartnerite valuutaindeksi vastu päevaga 2,7 protsenti, 84,595-le.

"Müü dollarit!" ütles 12 miljardi dollarilise riskifondi FX Concepts fondijuht Scott Ainsbury. "See (kukkumine - toim) tuleb hiiglaslik. See võrdub Plaza kokkuleppega. See on viimane relv nende arsenalis ja nad lasid selle natuke liiga vara käiku," lisas ta.

1985. aastal sõlmisid New Yorgi Plaza hotellis USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Jaapan ja Lääne-Saksamaa kokkuleppe koordineeritud dollari devalveerimiseks jeeni ja Saksa marga vastu.

"Föderaalreserv katab põhimõtteliselt USA eelarvedefitsiiti, ostes emiteeritavad valitsuse võlakirjad," ütles MF Globali valuutaanalüütik Jessica Hoversen. "Kui Obama administratsioon surub läbi järgmise majanduse elavdamise paketi, siis on dollariga ühel pool," märkis ta.

Euro võib kahe nädalaga tugevneda 1,3590 dollarile (USA dollar maksaks 11,51 krooni), prognoosis Hoversen. Citigroupi analüütik Tom Fitzpatrick ütles, et me näeme euro rallit 1,39 dollarile (dollar maksaks 11,26 krooni) kiiremini, kui me arvame.

Euro oli kella 17.10ks tõusnud 1,3708 dollarile, mis tegi dollari kursiks meie vääringus 11,414 krooni. Mitu tundi varem oli Eesti Pank määranud USA dollari päevakursiks 11,603 krooni.

Raha juurde trükkimisest vaimustusid investorid, kes ostsid finantssektori ettevõtete aktsiaid. Kõrvalnähuna tõusis järsult ka kulla hind.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:00
Otsi:

Ava täpsem otsing