Kriisi põhjus pakkus rõõmu

Tarvo Vaarmets 30. märts 2009, 00:00

Eelmisel nädalal tuli häid uudiseid USA kinnisvarasektorist, mida võib pidada nii käimasoleva kriisi alustajaks kui ka lõpetajaks. Ehk kui kinnisvarahinnad taas tõusuteele asuvad, võib uskuda, et neile järgneb mõne aja pärast ka kogu majandus.

Kõigepealt tuli uudis, et USA eluasemelaenutaotluste arv hüppas üle-eelmisel nädalal koguni kolmandiku võrra ülespoole kui nädal varem näidatud tase. Seejärel teatas USA valitsus, et uute kodude müük liikus veebruaris kõrgemates sfäärides kui aasta esimesel kuul.

Reedel teatas oma esimese kvartali tulemused ehituskontsern KB Home, kes pidi kolme kuuga vastu võtma küll kahjumi, aga märgatavalt kasinama kui aasta tagasi samal perioodil ja ka väiksema, kui turg ootas. KB Home'i tellimused kasvasid isegi hoolimata eluasemeturu halvenemisest.

Eluasemelaenutaotluste esitamise aktiviseerumise peapõhjuseks võib pidada alla liikunud intressimäärasid, sama võib öelda ka uute kodude müüginumbri kasvu kohta. Nii esmaste laenude kui ka refinantseerimiseks võetud laenude taotlusi hõlmav indeks kerkis 32,2%, sealjuures moodustasid refinantseerimislaenud 78,5% kõigist taotlustest.

Need võivad olla küll mööduvad head märgid ja kinnisvaraturu aktiivsus võib taas järele anda, kuid selliseid positiivseid signaale olema pidanud kaua ootama ja neist uudistest võib siiski välja lugeda, et nuditud intressid ja soodsad kinnisvarahinnad on tekitamas taas nõudlust ehk võimalik tasakaalupunkt ei olegi enam nii kaugel.

Kui kinnisvarahinnad tõusevad, on pangad valmis ka lahkemalt laenu andma; kui raha pääseb vabamalt liikuma, toibub tarbimine ja sellega koos kogu USA ja ülejäänud maailma majandus.

Tallinn. Eelmise nädala viimane börsipäev osutus üsna igavaks, tehingute kogusumma jäi, nagu viimastel aegadel ikka, naeruväärselt väikeseks ehk alla 4 miljoni krooni. Eelmisel nädalal üsna headest dividendidest teatanud Norma (5 krooni aktsia kohta) aktsia kaotas 4,3% oma väärtusest, Tallinna Vesi (11,5 krooni) aga 2,1%. Indeks langes 0,27%.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:01
Otsi:

Ava täpsem otsing