Aednikku abistavad aiakangad tee aluskattest kuni multšini

Marina Tigasing 01. aprill 2009, 00:00

"Peenravaibaga saab katta kompostihunniku, sest nii püsib selles niiskus ja käärimisprotsess saab rahulikult toimida. Samuti maapinda, kuhu pole antud aastal midagi istutatud, aga kavatsetakse näiteks järgmisel aastal seda teha," osutas Calmia Istikuäri OÜ juhataja Jüri Annist ühe sitke ja umbrohukindla aiakanga erinevatele otstarvetele.

Kui rajatakse kruusaaed, siis esmalt tuleb kindlasti valida vastavad taimed, mis suurt kuumust taluvad.

Enne, kui katate peenra killustikuga, katke muld vett läbilaskva peenravaibaga. Kileribadest punutud vaip on väga hea materjal, sest on elastne ja väga vastupidav materjal ning takistab umbrohtude kasvamist. Samuti vähendab see materjal vee aurustamist. Kattesse lõigatakse X-kujulised istutusaugud. Et aed näeks kunstiliselt ka kaunis välja, laotatakse sellele killustiku- või kruusakiht.

Kruusa asemel võib kasutada siis küll juba multšina puukoort või erinevaid puiduhakkematerjale, mida tuleb siiski perioodiliselt juurde lisada. Peenravaip peab vastu umbes kaheksa kuni kümme aastat ja kui plaanitakse peenar tulevikus ümber kujundada, on mõistlik kasutada hoopis tekstiilimultši, mis kestab viis-kuus aastat.

Multšikangas ise on Annisti kinnitusel kerge pinnakattematerjal, mida kasutatakse palju aianduses ja haljastuses ning mis on väga vastupidav ultraviolettkiirgusele.

Tänu oma kaalu kergusele kasutatakse seda materjali näiteks müügiplatsil pinnakatteks ja samuti viinapuude all multšina.

Saare-Tõrvaaugu aiandi aednik Harri Poom väitis, et sellest materjalist läbi istutatud taimed juurduvad kiiremini, muld soojeneb paremini ning lisaks ei pääse umbrohi vohama. Lisaks ka vaarikas, viinapuu, kännasmustikas ja teiste püsikultuuride istutamisel, sest materjal kiirendab noorte taimede juurdumist ja hoiab pinnase niiske ning soojana.

Öökülmade eest kaitseks mõeldud valge ja õhuline katteloor aitab pikendada taimede kasvuperioodi ja saada varasemat saaki. "Läbi katteloori tuleb taimedele vajalik kogus päikesevalgust ja niiskust, seega päevaajaks pole vaja katet eemaldada," lisas Mauriks ASi agronoom-müüja Sirje Aving.

Tee-ehitusel levinud filterkangas kõlbab panna ka plaattee alla, kus see väldib vihmadega plaatide alt ja vahelt liivakihi ärauhtumist, külma mõjul pinnase kerkimist ja ühtlast vajumist.

Pakasekangad tuleks roosidelt eemaldada alles mullasulamisel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing