Ehituse päästmine ka ehitajate kätes

Siim Sultson 02. aprill 2009, 00:00

Loomulikult sõltuvad siinse ehitussektori vaevad paljuski mujal maailma toimuvast. Kuid see on paljuski, mitte täielikult. Osa sektoris toimuvast on ka kohalike tegijate kätes.

Seda tasub märgata eriti nüüd, kus peaks algama traditsiooniline aprillist oktoobrini kestev ehituse magusaim hooaeg. Nüüd, ehitusettevõtjad ja materjalitootjad, tuleb püüda võtta sellest perioodist maksimum! Mis siis, et ehitusturg ikka langeb hooga ja YIT Ehituse juhi Priit Sauki sõnul saabub selle aasta sügisel-talvel pankrotilaine.

Ehitaja, püüa klienti, ära põlga tema vahel tõesti tüütavat ehitusalast rumalust. Kuid samas pea meeles, et klient pole puruullike.

Klient on nüüdseks tihti laenukoorma all ja buumiaegsetes ehituspraakide vorpijates pettunud. Klient ei usalda sind, ehitaja, kuid samas vajaks ta hoolimata ise ehitada tahtmisest ikkagi ka professionaali abi.

Klient on ka kui kahejalgne rahakott, mille sulgurrauad tuleb nüüd sul, ehitaja, uuesti lahti meelitada.

Kui see õnnestub, siis vast ei pea sel aastal koondama 36 000 ehitusala inimest. Vast pääseks siis numbriga, mis sarnaneks teedeehitajate 4000 koondatavaga.

Et maailmaturg ehitust alla veab, selles pole kahtlustki. Kuid allalangemist saab ka ise pehmendada.

Juba möödunud sügisel tundsid ehitusfirmad üsna agaralt huvi eratellija tööpakkumise vastu. Lõppeva jäise talve järel aga peaks püüdma kliente hoolega leida. Otse loomulikult on valus töö ja materjali hindu pidevalt langetada. Kuid teisalt on klient rahaliselt, aga veelgi enam usalduskrediidilt langenud üsna alla. Kuid just sinna tulebki teil, ehitajad ja tootjad, järele minna! Ning nõks veel kaugemalegi, et püüda kinni ja meelitada kaasa kliendi usaldus - küll siis tema rahaline pool hakkab ka kaasa tulema.

Leninlik proletaarne diktatuur, nagu ajaloost teada, viib katastroofini! Demokraatlikus turumajanduses on kuningas olnud ikka klient. Nüüd tuleb teha kuningale reveranss.

Ehitusmessil ära põgene kliendi eest boksi tagaossa kommi krõbistama ja semudega juttu puhuma. Mine end aktiivselt ja meeldivalt esitlema - küll siis klient tuleb kaasa ja ehk saab suveks magusaid tellimusigi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing