Lõbus lugu ajaloost, mälust, minevikust

Mari Hiiemäe 03. aprill 2009, 00:00

Etenduse raamideks on lihtne koidu ja hämariku lugu. Tegelased on tavalise perekonna liikmed, kes elavad oma igapäevast elu, kuid ei saa kuidagi kokku. Kui mees on kodus, siis on naine reisil, kui naine naaseb, siis on jällegi mees kodust läinud. Teisalt on "Vombat" lugu ajaloost, mäletamisest ja minevikust. Sellest, kui täpselt on tänapäeva inimesel võimalus mäletada minevikku ja mõista aegade hämaruses segaseks muutunud asju.

"Vombati" teksti kirjutas Andrus Kivirähk möödunud sügisel spetsiaalselt Merle Karusoo lavastajakätt silmas pidades, kuna varem toimunud koostööst olid autoril vaid positiivsed mälestused. "See oli Karusoo palve, et ma talle uue tüki kirjutaksin. Kaks aastat on möödas "Voldemari" esietendusest, nii et oli ka aeg midagi uut teha," valgustas Kivirähk lavastuse sünni tagamaid.

Kivirähk oskab Karusoo lavastajakäekirja kohta öelda vaid kiitvaid sõnu. "Karusoo on üliproff ja hästi korrektne lavastaja, kes teeb oma tööd täie vastutusega. Seal ei ole midagi juhuslikku, kõik on väga mõtestatud ja paigas. See ei ole kindlasti mitte boheemlik möll, mis proovisaalis toimub, see on täppistöö. Mulle väga meeldib ja sobib selline laad," rääkis Kivirähk.

Lõplikult sai "Vombat" oma näo Kivirähki sõnul alles proovide käigus, millesse ka tema autorina tugevalt kaasatud oli. "Näidendi tekst on poolfabrikaat, mis on tarvis esmalt ära küpsetada. Paljud asjad selguvadki alles proovis," arvas Kivirähk.

Nüüd, kui esietendus möödas, võib autor rääkida valmistulemusest, mis on kohati üllatusi täis ka tema enda jaoks. "Vaadates esietendust ja läbimängu, võin öelda, et publik reageeris üllatavalt naerulembeselt. Vahepeal mulle tundus, et naerdi kogu aeg, kuigi tükk ise ei ole sugugi selline, nagu Neil Simon'i või Cooney komöödiad, kus iga lausega tehakse nalja," imestas Kivirähk.

Nalja rohkusest olenemata ei ole tegu komöödiaga. "See on mõtlemapanev lugu, mida ma komöödiaks küll ei kirjutanud. Aga eks elu olegi selline - me naerame iga päev igasuguste asjade üle, mis ometi ei tähenda, et meie elu komöödia oleks," arvas Kivirähk.

"Vombat" piirdub loo esitamisega, otseseid lahendusi üleskergitatud mõtetele etendus ei jaga. "Inimese elu ainus lahendus on surm, aga seal näidendis keegi ära küll ei sure. Otsad jäävad lahti ja elu läheb edasi," lausus Kivirähk.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:00
Otsi:

Ava täpsem otsing