Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Esimese astme kohus mõistis Lauri Vitsuti õigeks

Annika Matson 03. aprill 2009, 10:16

Harju maakohus mõistis täna Lauri Vitsuti
talle usaldatud ja tema korralduses oleva võõra vara omastamises ning
ametiisikuna ametiseisundit kuritarvitades suureulatuslikus võõra vara
riisumises õigeks.

Vitsuti (43) kasuks mõistetakse õigusabi eest makstud tasu hüvitamiseks 141 600 krooni riigieelarve vahenditest. Ekspertiisikulud, koopiakulud ja määratud kaitsjale makstud tasu jäetakse samuti riigi kanda, teatas kohtu pressinõunik.

AS Epikart (pankrotis) tsiviilhagi summas 624 250 krooni jäetakse läbi vaatamata.

Põhja ringkonnaprokuröri Stella Veberi esitatud süüdistuse järgi tegi ta AS Epikart (endise nimega AS Artmiks) juhatajana 2000. aastal aktsiaseltsi nimel piiramatult ja kontrollimatult mitmesuguseid tehinguid OÜga Nekton Kaup, mille omanik ja juhatuse liige ta ise oli. Näiteks vormistati Epikarti ja Nekton Kauba vahel mitu tööettevõtulepingut, mille eest Epikart kandis Nekton Kauba arvele erinevaid summasid. Tegelikkuses teenuste üleandmist ei toimunud. Samuti esitas Nekton Kaup Epikartile fiktiivseid müügiarveid, mille eest viimane raha üle kandis.

Kohtu seisukohast pole tõendamist leidnud, et Vitsut jättis suures ulatuses sularaha kokku summas ASi Epikart kassase kandmata, pöörates selle ebaseaduslikult enda või kolmandate isikute kasuks. Seega tuli ta ametiseisundi kuritarvitamise teel võõra vara riisumises õigeks mõista.

Kohus tuvastas ka, et AS Artmiks ja OÜ Nekton Kaup vahel 17., 22. ja 27. novembril 2000 sõlmitud tööettevõtulepingud ja AS Artmiks ja OÜ Falkotrend vahel 1. detsembril 2000 sõlmitud tööettevõtuleping on seadusega vastuolus ja seetõttu tühised. Tühisel tehingul ei ole mingeid õiguslikke tagajärgi.

Kuna tsiviilõiguse 2000. aasta novembris-detsembri kehtinud sätete kohaselt ei ole need tehingud kehtivad, ei saa Vitsutile inkrimineerida vara käsutamise õiguse ebaseaduslikku ärakasutamist, mistõttu ei ole Vitsutile süüksarvatavad teod alates 15. märtsist 2007 enam kriminaalkorras karistatavad ja Vitsut tuleb ametiseisundi kuritarvitamise süüdistuses õigeks mõista.

Sellele otsusele apellatsiooni esitamise soovist tuleb teatada Harju maakohtu Liivalaia kohtumajale kirjalikult seitsme päeva jooksul alates otsuse resolutiivosa kuulutamisest. Apellatsioon tuleb esitada Harju maakohtu Liivalaia kohtumajale kirjalikult viieteistkümne päeva jooksul alates päevast, mil kohtumenetluse poolel on võimalik kohtus kohtuotsusega tutvuda.

Kriminaalmenetluse kulude hüvitamise otsustuse peale võib esitada määruskaebuse kümne päeva jooksul Harju maakohtule.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 12:30
Otsi:

Ava täpsem otsing