Manon Lescaut' armastuse lugu

Mari Hiiemäe 09. aprill 2009, 00:00

"Manon" on lugu valikutest ning juhustest ning sellest, mismoodi inimese saatus kujuneb elamise käigus tehtud hetkeotsuste tulemusena.

Manon Lescaut' on noor ja kaunis tütarlaps, kelle ellu murrab ootamatult sisse suur armastus. Sellega seoses tekib aga ka hulk intriige, mida tüdruk ilusale tundele andudes ette ei oska näha.

Valikud, keda eelistada ning mis põhjusel ennast kellegagi siduda, tulevad hilisemate sündmuste arenemise käigus. Ja siis pole tegelikult enam midagi valida, sest asjalood kulgevad seda rada mööda, millele korra suund kätte on antud.

Noor ševaljee Des Grieux' näeb Manoni külaväljakul ning armub temasse esimesest silmapilgust. Õnnetuseks pole ta ainuke, kellele Manon meeldib ning ka tüdruk ise pole oma tunnetes lõpuni veendunud. Tema süda hoiab küll Des Grieux' poole, kuid saatuse tahtel noortest õnnelikku paari siiski ei saa.

Lugu lõppeb nagu klassikaline ooper ikka traagiliselt. Manon Lescaut' sureb kuulsusetult ning maalt väljasaadetuna. Siiski on tema armsam kuni lõpuni tema juures.

Manon Lescaut' loo aluseks on prantsuse kirjanduse üks tähtteoseid - abee Antoine Fran?ois Prevost' 1731. aastal välja antud romaan. Sajandite jooksul on see süžee rännanud eri maades ning see on inspireerinud paljusid kunstnikke, muusikuid, näitlejaid ja tantsijaid. Ooperivormi on Manoni lugu saanud isegi kahel korral, lisaks Jules Massenet' ooperile, mis Vanemuises nüüd lavale jõuab, on sellest ooperivariandi teinud ka Giacomo Puccini. Loomulikult on kaks sarnase süžeega ooperit muusikaliselt üksteisest täiesti erinevad.

"Manon" on Jules Massenet' kõige populaarseim ooper. Selle maailmaesietendus toimus 1884. aastal Pariisi Opera-Comique'is.

Et ooperi meeleolusid võimalikult ehtsalt edasi anda, esitatakse "Manoni" Vanemuises prantsuskeelsena. Etendusest arusaamist hõlbustavad eestikeelsed tiitrid. "Manoni" muusikaline juht ja dirigent on Lauri Sirp, kunstnik Maarja Meeru, valguskunstnik Martin Meelandi ja koreograaf Marika Aidla.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing