Ligi: sotside valijad ei pruugi maksete külmutamisest võita

13. aprill 2009, 21:24

Teine pensionisammas on pigem
Reformierakonna kui sotside valija võit, kirjutas Jürgen Ligi oma blogis.

„Sotside, keskmisest madalama sissetulekuga valija saab nüüd ehk suurema pensioni teisest sambast tänu omaenda suuremale sissemaksele, kui ta vabatahtlikult sissemakseid jätkab,“ kirjutas Ligi. „Esimeses sambas, suuremas, ta kaotab“.

Ligi sõnul ei ole ta kindel, et paljud sissemaksete tegemist katkematult jätkavad, sest tagumiste sammaste tervis on põdur ja maine langenud. „Kui sinna säästa, ei saa ju raha vajadusel kättegi,“ põhjendas ta ja lisas, et säästmiseks on likviidsemaid ja vähemriskantseid kohti kui kriisiaja sammas.

„Samas õigust sambast täielikult lahkuda kahjuks anda ei saa, sest siis see hävineks ja demograafiline väljakutse jääks vastuseta. Ka fondi jääjad kaotaksid – halduskulude osa suureneks, müügid toimuksid turu madalseisus ja hulgal, mis langust võimendaks.“

Ligi kirjutas, et eelarve tasakaalu parandamiseta eurot ei tule ja see oleks pensionide suurusele palju suurem kahju, kui on kahju sissemaksete peatamisest. Lisaks tooks euro mitte kasutusele võtmine kahju majanduskeskkonna halvenemisele, intressimääradele, muudele tuludele, ülejäänud sammastele, hoiustele ja laenumaksevõimele, arutles Ligi.

„Tegelik probleem niisiis pole kahe aasta sissemakse, vaid 20 aasta väljamakse,“ resümeeris Ligi. „Me paneme praegu palju ühele kaardile, aga ei tea, kas sellest lõpuks piisab. Pingutused peavad kahjuks jätkuma, aga tulemus tasub end ära.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2009, 21:24
Otsi:

Ava täpsem otsing