Liit: kolmandikul üliõpilastest on õppemaksu tasumisel raskused

13. aprill 2009, 09:28

Pea kolmandik üliõpilastest, kes maksavad
oma õpingute eest on sattunud viimase kuue kuu jooksul raskustesse õppemaksu
eest tasumisel ning veerand vastanutest eluasemega seotud kulude eest maksmisel,
teatas Eesti Üliõpilaskondade Liit (EÜL).

Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) poolt üliõpilaste hulgas läbiviidud küsitlus näitab, et üliõpilaste keskmiseks õppemaksuks on 28 000 krooni aastas.

Riigieelarvevälistel (REV) kohtadel õppijatest tõi oma kõige tähtsama sissetulekuallikana välja palga (50%) ja teise tähtsamana toetuse partnerilt/perelt (41%), teatas liit. Õppelaenu on REV kohal õppijatest võtnud 54%.

Pea kolmandik üliõpilastest, kes maksavad oma õpingute eest on sattunud viimase kuue kuu jooksul raskustesse õppemaksu eest tasumisel ning veerand vastanutest eluasemega seotud kulude eest maksmisel. Kui veel pool aastat tagasi hindas tervelt 78% REV kohal õppijatest oma majanduslikku olukorda heaks või väga heaks, siis tänasel päeval on oma majandusliku olukorraga rahul vaid 37% vastanutest.

„Täna on oluline hoida kõrget tööhõivet ning pakkuda üliõpilastele võimalikult paindlikke õppe- ja praktikavõimalusi, mis toetaksid ka õpinguid. Uuringust selgus, et REV kohtadel õpivad pigem kehvema sotsiaalmajandusliku taustaga noored, kes on sunnitud toimetuleku eesmärgil tööl käima. Seetõttu on tänases olukorras tudengitele töökohtade loomine ülioluline,“ ütles EÜLi juhatuse esimees Joonas Pärenson.

REV kohal õppijatest käib tööl 59%, nendest täiskohaga 40% ja osalise tööajaga 19%.
Küsitluses osalenud tasulistel kohtadel õppijatest veerand maksavad õppemaksu kuni 25 000 krooni aastas, poolte õppemaks jääb 25 000 – 30 000 krooni vahele ning viiendik vastajatest maksab oma õpingute eest 30 000 – 47 000 krooni aastas.

„Teisalt poolt on võimalik kokku leppida toetavades meetmetes tööandjatele. Näiteks võiks riik pakkuda soodustusi sotsiaalmaksult ja seeläbi suurendada ka tööandjate koostööd kõrgkoolidega. Eesmärgiks võiks olla õpingutega ühildatavate töökohtade loomine, kusjuures eeskuju võiksid siin näidata kõrgkoolid ise,“ lisas Pärenson.

Küsitlus viidi läbi elektrooniliselt ajavahemikus 17.03-29.03.2009. Küsitlusele vastas 2834 üliõpilast.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2009, 10:09
Otsi:

Ava täpsem otsing