Üritatakse võlgu ajatada

Katre Pilvinski 14. aprill 2009, 00:00

Maksuameti sissenõudmise üldmenetluse osakond selgitas, et maksuvõla ajatamine on abivahend ajutiste makseraskuste ületamiseks. Tegevusala sesoonsus on kindlasti üks põhjusi, mille tõttu maksuvõlad võivad tekkida. Hooajalisusega seotud näiteks turism, põllumajandus, metsandus, meretransport.

"Ajatamist taotlevate äriühingute arv on viimasel ajal märkimisväärselt kasvanud ja kuigi ajatamisetaotlusi analüüsitakse põhjalikult ning ajatamise eelduseks on kindlad kriteeriumid, on viimasel ajal rahuldatud üle 70% taotlustest, nii et üldiselt võib maksuhalduri lähenemist pidada paindlikuks," ütles osakonna juhataja Triin Raaper.

Headel aegadel on tekkinud suured püsikulud ning nende vähendamine võtab kaua aega, põhjendas ASi Frens tegevjuht Tiit Ojaveski ettevõtte 2,5 miljoni kroonist maksuvõlga.

"Võlg on tekkinud seetõttu, et veskid jahvatavad aeglaselt. Ei jõua kulusid nii ruttu kärpida, kui majandus jahtub," põhjendas Ojaveski.

"Kui on head ajad, siis püsikulud kogu aeg suurenevad. Püsikulude vähendamine võtab kaua aega. Veebruaris kadus järsku käive täiesti ära. Seal tekkis koperdamine," lisas ta.

Frensi juhi sõnul peetakse parajasti maksuametiga läbirääkimisi võlgnevuste ajatamiseks. "Oleme sunnitud ka inimesi koondama ja püsikulusid vähendama," märkis Ojaveski.

Tema sõnul on I kvartal traditsiooniliselt hästi nõrk, II kvartal tugev, III kvartal jälle nõrk ning IV kvartalis tehakse detsembris väga suur käive. "Eelmise aasta II ja IV kvartal kuni selle jaanuari lõpuni olid väga tugevad, aga need suured kärped, mis võeti ette veebruaris, ajasid ära palju tellijaid," märkis Ojaveski.

"Loodame, et kui selle poolaasta lõpuks saame kulud maha, siis järgmisel oleme väiksemad ja mobiilsed ning saame hakkama. Meie plaan on igal juhul võlad ära maksta ja tegeleda ellujäämise kursusega edasi," rääkis Frensi juht.

Juba aastaid on talveks makse ajatanud Lindaliini AS, sest talvel laevad ei sõida.

Lindaliini ASi juhi Enn Rohula sõnul on seaduses selline võimalus ja luba olemas - maksuametil on õigus makse ajatada ja maksuamet saab selle pealt intressi. "Meie jaoks on see küllaltki kallis kulu, ettevõtte on sundkäigus. Meelsasti seda ei teeks," tõdes Rohula.

Raaper märkis, et intresside teenimine pole kindlasti maksuhalduri eesmärk, pigem on intressid sätestatud parema maksukäitumise tagamiseks. "Ajatamise puhul väheneb aga ka maksuvõla intress," lisas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing