Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

BÖRS: kuhu on jäänud Tallinna ralli?

14. aprill 2009, 16:07

Alates märtsi algusest toimunud hinnarallit
võib nimetada globaalseks. Paraku on sellest välja jäänud Eesti ja teiste Balti
riikide börsid.

Arenevate turgude börsid eesotsas Venemaa, Hiina, Brasiilia ja teiste riikidega on võrreldes põhjadega kerkinud umbes kolmandiku võrra. Lisaks USA aktsiaturgudele said üle kahekümne protsendilise tõusu kätte täna ka Euroopa börsid.

Tõsi, tänaseks pole veel päris selge, kas ka globaalselt on tegemist uue tõusu algusega või hoopis nn karutururalliga, mis tähendab, et hinnarallil pole jätkusuutlikkust ning jääb seetõttu ilmselt lühiajaliseks.
Ehkki Tallinna börs hakkas langema ammu enne teisi (languse algusest on tänaseks möödas juba 26 kuud), pole siin veenvat tõusu veel näha. Tallinna börsi indeks on madalaima tasemega võrreldes kerkinud 12 protsenti.

Muidugi, kui vaadata üksikute aktsiate hinnaliikumisi Tallinna börsil, siis protsentuaalne tõus on nii mõnelgi juhul olnud üsna muljetavaldav. Nii näiteks on Olympic EG ning Ekspress Grupi aktsia hinnad kerkinud madalaimalt tasemelt kahe kolmandiku võrra.

Paraku on nende hinnatõusu suur protsent tingitud pigem aktsiate äärmiselt väikesest likviidsusest, kui tõsisemast ostuhuvist.

Tõsi, Väärtpaberite keskregistri andmed näitavad, et Eesti investorite (nii füüsiliste kui ka juriidiliste isikute) huvi Eesti aktsiate vastu on kasvanud. Kindlustunnet tekitavast hinnarallist saame hakata rääkima aga alles siis, kui märkimisväärset huvi on hakanud näitama ka välisinvestorid, s.t. välisfondid.
Tegelikult võib mingil määral Eesti aktsiaturu esindajateks lugeda ka Rootsi pankade SEBi ning eriti Swedbanki aktsiaid, sest nende majandustulemused on paljuski sõltuvad Balti riikidest.
Swedbanki aktsia hind hakkas kukkuma täpselt samal ajal, mil Tallinna börski ehk 2007. aasta veebruaris. SEBi aktsia hinnalangus algas kaks kuud hiljem ehk täpselt kaks aastat tagasi. Mõlema panga hinnalanguse peapõhjuseks olid Balti riikide majandused.

Tänaseks on aga SEBi aktsia hind kerkinud 112 ning Swedbani aktsia 116 protsenti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2009, 16:07
Otsi:

Ava täpsem otsing