Tõnis Saarts: ühte lubadust murdes on kerge teha seda ka järgmisega

14. aprill 2009, 13:37

II pensionisamba külmutamise otsus kõneleb
ennekõike valitsuskoalitsiooni sisemisest tervisest, kuid kui ühte lubadust on
juba murtud, on kergem teha seda ka järgmistega, ütles Tallinna Ülikooli
professor ja politoloog Tõnis Saarts.

Järgneb Tõnis Saartsi kommentaar.

II pensionisamba külmutamise otsus kõneleb ennekõike valitsuskoalitsiooni sisemisest tervisest. Võeti ette kärbe, mis ei seostu otseselt ühegi koalitsioonipartneri valimislubadustega. Loomulikult oleks võinud leida ka teisi kärpevõimalusi, kui selleks oleks olnud poliitilist tahet (õpetajate sülearvutid, kõrgemate riigiametnike palgad, vanemahüvitus jne).

Koalitsioonisisese kodurahu säilitamine oli siiski poliitikutele praegu esmatähtis. Peale selle on lihtsam kokku leppida ühes suures lõikes kui viies väiksemas.

Eesti pensionireformi on seni esile tõstetud kui üht edukaimat reformipoliitika näidet Kesk- ja Ida-Euroopast. Vähemalt reformipoliitika ekspertide rindkodades oli sellest kujunenud otsekui Eesti firmamärk (võrdväärne Eesti e-riigiga).

Kas riik täidab lubadusi makseid jätkata, sõltub paljuski sellest, millised poliitilised jõud on siis otsustajateks. Praegune maksete peatamine võib avada just paremparteidele akna asumaks muutma pensionisüsteemi: a la aastal 2011 kuuleme jutte, et kõige aluseks peaks ikka olema III sammas ja riigi maksed II sambasse taastatakse lõpuks ikkagi osaliselt. Kui ühte lubadust on juba murtud, on kergem teha seda ka järgmistega. Seda enam, et praegu opereeritakse rahaga, mida inimesed otseselt ju käes ei hoia.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. April 2009, 15:21
Otsi:

Ava täpsem otsing