Mart Sõrg: ekspordi põhjast oleme juba üle saamas

16. aprill 2009, 13:37

Eesti Panga endine nõukogu esimees Mart
Sõrg ütles, et nii eelmise aasta maksebilanss kui ka veebruari oma näitavad häid
numbreid kaupade ekspordi kasvu osas.

"Näib, et ekspordi põhjast oleme juba üle saamas," uskus Sõrg, viidates eelmise aasta 5,8protsendisele kasvule ja samuti veebruari 9protsendisele kasvule eelmise kuuga võrreldes. "Seega püüavad ettevõtted siseturu ostuvõime vähenemist kompenseerida ekspordi suurenemise abil. Sellises ülemaailmse pessimismi olukorras on see hea saavutus ja annab lootust, et suudame kriisist tugevamatena väljuda."

Murelikuks teeb aga Sõrgi kapitalikonto ja eriti välisinvesteeringute sissevoolu vähenemine. "Sellel on kindlasti ka meist sõltumatuid põhjusi, nagu üleüldine investeerimisaktiivsuse kahanemine, usalduse nõrgenemine kogu Baltikumi vastu Läti probleemide tõttu, meie riigireitingu alandamine ja euro kasutuselevõtu edasilükkumine," nimetas praegune Tartu Ülikooli teadur.

Kuid kindlasti on Sõrgi sõnul põhjuseks ka Eesti suurelt negatiivne majanduskasv ja riigieelarve puudujääk. "Seega peaksid Eesti otsustajad ja mainekujundajad tõsiselt mõtlema, kuidas Eesti mainet jälle tõsta," soovitas ta. "See aitaks võib-olla Eesti eksportijail ka paremini oma toodangut müüa."

Veebruarikuus jätkas maksebilansi jooksevkonto puudujääk vähenemist, olles kaheksa korda madalam kui eelmise aasta samas kuus ja moodustades ligi 0,3 miljardit krooni, teatas Eesti Pank. Viimati oli kuine jooksevkonto puudujääk nii madal 2005. aasta mais.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2009, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing