Ligi: OECD soovitused ei tee eelarvele paha

20. aprill 2009, 18:46

Vastupidiselt kodusele vingumisele hindab
OECD meie maksusüsteemi kõrgelt ning soovitab sealhulgas tarbimismakse
tööjõu maksude asemel, leidis riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi
oma kommentaaris Eesti majanduse analüüsi kohta.

OECD kritiseerib täna avalikustatud analüüs tulumaksuvabastust ettevõtete reinvesteeritud kasumile, väites, et see lukustab kasumi juba tegutsevatesse ettevõtetesse ning tööjõudu maksustab Eesti kõrgemalt kui OECD riikides keskmiselt. "Kindlasti on OECD kõige autoriteetsemaid soovitajaid ja annab põhjust diskussioonide jätkumiseks ja mitte sugugi ainult valitsuses," märkis Ligi.

Samas ütles poliitik, et Eesti on eelarvepoliitikas on olnud pigem eeskujulike seas ning just sellelt pinnalt tuleb hinnata Eestile ette heidetud vastutsüklilisust, mis ränga kriisi ajal käib Ligi sõnul kõikide riikide kohta. "Me teadsime ka ise, et reservid võinuks olla suuremad, kuid selline on olnud poliitiline kompromiss. Vaid tagantjärele targad teavad languse ulatust ja kiirust, see on olnud täiesti ebatavaline, samuti on poliitilist reaalsust mõnus ignoreerida minevikus," nentis Ligi.

"Fakt on, et Eesti kogus reserve, mida enamus ei teinud, ja maksis tagasi laene. Et meie riigi osa SKPs on kriisi ajal juba tõusnud 35%lt 41%le, mis on keskmisest kiirem kasv, ning kasvab edasi. Meil on ees Maastrichti kriteeriumid, rahasüsteem ja halvad laenutingimused, mistõttu protsüklilisuse jutt ei ole ebapraktiline mitte ainult mineviku, vaid ka lähituleviku suhtes, kuid kriisi kogemust tuleviku tarbeks aitab see paremini omandada kõigil erakondadel," lisas Ligi.

Ettevõtte tulumaksust rääkides ütles rahanduskomisjoni esimees, et seda on kaalutud pikalt ja otsus kehtib. "OECD enda äsjane maksu-uuring peab ettevõtte tulumaksu majandust kõige pärssivamaks maksuks, nende vaatenurk Eestis käib kinnisvarabuumi kohta. Sotsmaksu asemel räägib OECD pigem tööjõu maksude alandamisest, aga selle me eelarvelistel põhjustel peatasime. Sotsmaksu puhul on arutelu all ülempiiri kehtestamine. Töötukindlustusmakse ülemäärase tõstmise vastu on OECD arvamus hea lisaargument," käis Ligi läbi ka teised OECD antud kriitika põhipunktid.

Skeptiliseks jäi Ligi intresside maksuvabastuse kaotamise koha pealt. "Me oleme sellest varem rääkinud, kuid praegu võiks see makseraskusi ja turu olukorda pigem süvendada," avaldas Ligi arvamust. Samuti pole tema sõnul aktuaalne kinnisvaramaks. "See nõuaks pikka ettevalmistust ja halduskulusid ning tapaks turgu veelgi. Samas poleks rõõmustav perspektiiv saada kodu soetamise eest püsiv lisakulu maksu näol,"

"Vastupidi kodusele vingumisele hindavad nad meie maksusüsteemi kõrgelt, sealhulgas soovitavad just tarbimismakse tööjõu maksude nagu tulumaks, sotsmaks jt asemel," märkis Ligi.

Ta lisas, et eelarve tervist ja eurot peab OECD väga oluliseks ning nende soovitused ei ole kindlasti eelarve ohustamiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 17:20
Otsi:

Ava täpsem otsing