Põrgus sõlmitud abielu läheb lõhki

21. aprill 2009, 06:59

Kohe pärast seda, kui internetioksjonifirma
eBay ostis 2005. aasta septembris hiigelsumma eest Eesti meeste poolt välja
töötatud Skype'i, ilmus ajakirja Fortune esiotsas uudis selle kohta, et nii
eestlased kui ka rootslased kuulutasid firma ostu rahvuslikuks pühaks. Ära oli
toodud Äripäevas ilmunud loo pealkiri "Eestile tuntust toonud Skype müüdud".

Skype oli tol ajal Google'i kõrval üks kuumemaid tehnoloogiaettevõtteid kogu maailmas, mistõttu oli ka üsna arusaadav konkurents selle üle, kelle oma rahvusvaheline ettevõte tegelikult on. Tegemist oli ka ettevõttega, mida ihaldas osta terve rida suurkorporatsioone.

Ajalehe Wall Street Journal riskikapitalile pühendatud ajaveebis kirjutati möödunud nädalal, et Skype flirtis ettevõtte avaliku esmaemissiooniga juba neli aastat tagasi. Kohe hakkasid ettevõtte vastu huvi tundma meediamogul Rupert Murdochile kuuluv News Corp, tarkvaragigant Microsoft ning internetifirma Yahoo!.

Siis aga lajatas eBay lauale fantastilise summa 2,6 miljardit dollarit, millele lisandus 1,5 miljardi dollari eest lisatulusid (üle 1,5 miljardi krooni sellest summast jõudis ka Eestisse).

Skype'i asutajate ning ettevõttesse raha paigutanud riskikapitalistide jaoks oli pakkumine liiga hea, et sellest keelduda. Näiteks riskikapitalifirma Bessemer Venture Partners investeeringu tulusus kujunes enam kui sajakordseks.

Kohe, kui Skype'i ostutehing teatavaks sai, hakkasid mõned analüütikud kahtlema, kas ettevõtte eest makstav summa liiga kõrge pole ning kas eBay koosseisu minek on üldse mõttekas.

Eesti soost riskikapitalisti Steve Jurvetsoni partner Timothy Draper riskikapitalifirmast Draper Fisher Jurventson, kes oli siis ka Skype'i nõukogu liige, põhjendas uudisteagentuurile Dow Jones eBay pakkumise vastuvõtmist viimase ärikultuuriga ning kahe ettevõtte kombinatsiooni helge tulevikuga.

Paraku sai varsti selgeks, et helge tuleviku lootus oli asjata ning tegelikult ei oska eBay Skype'iga suurt midagi peale hakata, ning kaks aastat tagasi kanti 1,4 miljardit Skype'i eest kulutatud dollarit maha. Siis anti ka mõista, et eBay soovib telefoniüksuse hea hinnaga maha müüa.

Praegu ollakse kahe ettevõtte liidu suhtes üli-, et mitte öelda äärmuslikult kriitiline. Investeerimispanga Sanford C. Bernstein analüütik Jeff Lindsay nimetas möödunud nädalal uudisteagentuurile Bloomberg antud intervjuus toonast tehingut põrgus sõlmitud abieluks. "Nad teeksid palju rohkem raha siis, kui nad eralduksid," kinnitas Lindberg.

Tormiliselt kulges ka eelmine nädal, mil ajaleht New York Times kirjutas, et Skype'i asutajad Niklas Zennström ning Janus Friis otsivad investoreid ettevõtte väljaostmiseks. eBay reageeris pressiteatega Skype'i avalikust esmaemissioonist tuleval aastal. Kui suur osa Skype' aktsiatest avalikult müüakse, pole veel teada.

eBay aktsia on väärtuslõks
Kunagise internetikaubanduse liidri eBay aktsia on fundamentaalnäitajaid arvestades väga odav, aga sellegipoolest pole analüütikud väärtpaberist vaimustunud.

"Tänav (Wall Street) kutsub eBay aktsiat väärtuslõksuks," kinnitas uudisteagentuurile Reuters varahaldusfirma Solaris Asset Management fondihaldur Tim Ghriskey. "See on odav, aga odav on see põhjusega. Asjad ei lähe paremaks, asjad lähevad halvemaks," kinnitas ta.

eBay aktsia selleks aastaks ennustatud kasumi ning hinna suhe (P/E suhe) on 10 võrrelduna internetikaubandusettevõtte peakonkurendi Amazon.com-i 54ga.

eBay on identiteedikriisis, sest kaugenemine oksjonite korraldamisest pole aidanud investoreid veenda ettevõtte elujõulisuses.
Analüütikud ootavad homme majandustulemused avaldava eBay kasumi kukkumist 20 protsendi võrra, 0,34 dollarile aktsia kohta. Käive peaks analüütikute prognooside kohaselt kahanema 35 protsenti, 301 miljonile dollarile.
soovitus

Analüütikud soovitavad hoida

soovitanud analüütikute arv
osta 6
hoia 21
müü 4
Allikas: Bloomberg

Number
18,5 miljardit dollarit on eBay turuväärtus.
3-5 miljardi dollari vahemikku jääb ettevõtte väärtus investeerimispanga Goldman Sachs arvates.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2009, 19:16
Otsi:

Ava täpsem otsing