Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eesti võib ainsana Balti riikidest lähiajal euro kasutusele võtta

22. aprill 2009, 14:32

Eesti võib olla ainus kolmest Balti
riigist, kes suudab 2011. aastal euro kasutusele võtta, vahendab Bloomberg
Morgan Stanley raportit.

Leedu eesmärki võtta euro kasutusele aastal 2012 nimetab raport väga suureks väljakutseks ja Läti plaan võtta euro kasutusele 2013 tundub Morgan Stanley jaoks kättesaamatu.

Kolm Balti riiki, mille majandused võivad tänavu Euroopa Liidus enim langeda, võitlevad eelarvedefitsiidiga, kuna kriis on maksutulusid järsult kokku tõmmanud. Eurole üleminekuks tuleb kontrolli all hoida inflatsiooni ja laenukoormust ning püsida eelarvedefitsiidiga 3 protsendi piirides sisemajanduse kogutoodangust.

Morgan Stanley hinnangul pöördub ka Leedu sarnaselt Lätiga peagi IMFi poole abi saamiseks. Kui maailmamajandus kiiresti paranema ei hakka, raskeneb Läti ja Leedu olukord veelgi, euro kasutuselevõtt lükkub edasi ning selle asemel ähvardab Läti ja Leedut devalveerimine.

"Kui eurot pole võimalik paari järgmise aasta jooksul Lätis ja Leedus kasutusele võtta, siis valivad mõlemad riigid lõpuks devalveerimise," seisab raportis. Ilma kiire euro kasutuselevõtuta või maailmamajanduse kiire paranemiseta tuleb 2010. aastal Lätis ja Leedus läbi viia devalveerimine, vastasel korral jäävad mõlemad riigid pikaks ajaks majanduslikult virelema ning rahvusvahelist abi nõudma.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. April 2009, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing