Laar: praegu pole aega kakelda

22. aprill 2009, 17:17

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Mart
Laar tunnistas, et IRL on süüdi, et ei suutnud mullu jõuda valitsuses üksmeelele
suuremate kärbete vajaduses, samas praegu on aeg tööd teha, et riigi tulud ja
kulud tasakaalu viia.

„Olen kaks korda eelarvet rängalt kärpinud, nii et tean, et see on populaarne vaid sõnades - kui ikka tõsiselt eelarve kallale minnakse, muutuvad need otsused väga valusaks ja ebapopulaarseks,“ rääkis poliitik.

Laar selgitas, miks neid ebapopulaarseid otsuseid juba sügisel ei tehtud.

„Koalitsioonis pole teistsugune käitumine võimalik. Oleme süüdi, et ei suutnud jõuda valitsuses üksmeelele suuremate kärbete vajaduses. Seetõttu on kõik kolm koalitsioonierakonda ka tekkinud olukorra eest vastutavad. Ütelda, et me ju hoiatasime ja me ju ütlesime, ja me ju tegime ettepanekuid, võib ju õige olla, kuid selline asi ei vii edasi. Praegu pole aeg kakelda, praegu tuleb tööd teha,“ vastas Laar küsimusele, kas ta hääletas mullu 2009. a "õhku täis" eelarve vastuvõtmise poolt.

Laari sõnul tuleb riigi tulud ja kulud tasakaalu viia sõltumata eurost - muidu pole aasta lõpuks Eestil lihtsalt raha - ja laenu tuleb praegustel veel suhteliselt normaalsetel tingimustel tõepoolest võtta, ja seda valitsus teebki.

Investeeringute kärpimist Laar praegu õigeks ei pea, õige on investeerida infrastruktuuri ning sellega majandusse raha suunata. „Kui samas aga eelarvedistsipliin üle parda visatakse, siis tekitatakse endale suuremaid probleeme kui praegune kriis. Eestile on kriisist väljumiseks oluline stabiilsus, mis meie puhul väljendub eurotsooniga liitumises. Kärpida tuleb kõikidest ministeeriumitest, siin erandeid teha pole võimalik. Viimaste prognooside põhjal näib 3miljardiline kärbe kahjuks liiga väiksena. Kui soovime oma eesmärgid saavutada, peab valitsus oleme suuteline rohkemaks,“ rääkis ta Äripäeva online-intervjuus.

Äripäeva lugeja küsis IRLi esipoliitikult, kas astmeline tulumaks ei aitaks riigieelarve puudujäägi vahendamisele kaasa - aluseks viia praegu kehtiv maksumäär kõige madalamale astmele ja sealt siis edasi, kuigi keskastme madalamas osas võib see olla julm. „See pole mitte julm, vaid loll. Astmeline tulumaks tooks kaasa riigi tulude vähenemise, mitte kasvu. See ei lahenda ühtegi probleemi, küll toob neid aga juurde,“ vastas Laar lugeja mõttekäigule.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2009, 17:17
Otsi:

Ava täpsem otsing