Lõpetame anarhia riigihangetel

Mauno Inkinen 23. aprill 2009, 00:00

Projektbüroode liidu (EPBL) poole on pöördunud firmad, kes on mures riigihangetel toimuvaga. Riigihankeseadus ei reguleeri ehitusliku projekteerimise turgu piisavalt ja isegi soodustab ebaausat konkurentsi.

Praegu on hangetel osalejad hakanud üksteise võidu pakkuma hindu, millega pole võimalik ehitisi nõuetele vastavalt projekteerida ega neid kvaliteetselt ehitada. Pakkumised erinevad üksteisest mitte protsentides, vaid kordades. Ka eri pakkujate mõeldud tegelik töömaht erineb kordades.

Kuigi hoonete projekteerimistöö sisu on üheselt mõistetavalt kirjeldatud standardis EVS 811:2006 "Hoone ehitusprojekt", ei ole seda projekteerimispakkumiste töökirjelduse alusena kasutusele võetud. Kahjuks on rahandus- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja riigihangete amet aastaid konkreetselt põhjendamata tõrjunud EPBLi ettepanekuid viia õigusaktidesse sisse see standard projekteerimispakkumiste töökirjelduse alusena. Need asutused ei ole selle valdkonna reguleerimiseks midagi ette võtnud, mistõttu ausa konkurentsi asemel valitseb anarhia.

Pakkumiste hindamisel tuleb ebaloomulikult madala hinnaga pakkujad protsessist elimineerida. Seadus võimaldab suhtuda riigi rahakotti pahauskselt, sest odavaima pakkumisega riigihanke võitja tähendab valdavalt kehva tulemust ja reeglina osa töö tegemata jätmist. See võib tähendada ka saamata jäävat euroraha koos kohustusega ebakvaliteetse projekti puudused omal kulul kõrvaldada.

EPBL on oma ettepanekud tööandjate keskliidu vahendusel riigihankeseaduse muutmise töörühmale esitanud. Vaja oleks, et riigikontroll ning maksu- ja tolliamet kontrolliksid, kuidas firmadel on võimalik alapakkumiste korral üldse tegutseda ja töötajaile palka maksta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:03
Otsi:

Ava täpsem otsing