Vatikan hakkab päikeseenergiat tootma

23. aprill 2009, 22:52

Maailma väikseim riik Vatikan on otsustanud
teha üsna kavala rahapaigutuse, investeerides 500 miljonit eurot päikeseenergia
tootmisse. Elektrijaam rajatakse Itaaliasse Santa Maria di Galeria küla
lähedale.

Paljud riigid on siiani pidanud päikeseenergiat liiga kalliks, et elektritootmist laiemalt sellele üles ehitada, kuid Püha Tool ei paista seda arvamust jagavat. Elektrijaama võimsuseks kujuneb 100 megavatti, mis katab Vatikani enda vajadused suure varuga, muutes kõigest 44 hektarise pindala ja 900 elanikuga riigi elektrienergia eksportijaks.

Vatikani suurim elektrienergia tarbija on Vatikani raadio, mille edastatud saated jõuavad võimsa saatemasti kaudu 35 riigini, kuid raadio käigushoidmiseks piisaks ka üheksa korda väiksemast energiahulgast, mis lubab ülejäägi Itaaliale maha müüa, kirjutas Bloomberg.

Vatikani investeering on üsna arukas mitmel moel. „Esitaks soosib neid Itaalia seadusandlus, mis sunnib elektrivõrke päikesest toodetud energiat ostma turuhinnast kallimalt,“ ütles Umberto Bertelé Milano tehnikaülikoolist. Lisaks on Vatikan ilmselt aru saanud, et taastuvate energiaallikate kasutamine on moes ning nendesse investeerimine aitab katoliku kirikut näha uuendusmeelsena.

Antud investeering ei ole Vatikani esimene samm rohelisemaks muutumise suunas. Mitmete Vatikani hoonete katustele on paigutatud päikesepaneele ning arutatud on ka võimalust paavsti praegune sõiduk, valge G-klassi Mercedes, elektriauto vastu välja vahetada.

Globaalse soojenemise pärast muretsevas maailmas muutub atmosfääri reostamine järjest suuremaks patuks ning katoliku kirikul on strateegiliselt väga kaval olla siin teenäitaja rollis. „Sa ei solva Jumalat mitte ainult varastades ja oma ligimese vara himustades, vaid ka keskkonda reostades,“ ütles eelmisel aastal piiskop Gianfranco Garotti. Ka paavst Benedictus XVI on korduvalt väljendanud oma poolehoidu rohelisele tehnoloogiale, mistõttu pole midagi üllatavat selles, et Vatikan on otsustanud tegutseda vastavalt oma sõnadele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 18:18
Otsi:

Ava täpsem otsing