Arengufoorum: täiuslik kriis nõuab tervet rehkendust

27. aprill 2009, 12:43

Euro on küll vajalik, kuid sellest üksi ei
piisa – kriisist uue kasvuni jõudmine nõuab terviklahendust, on Arengufondi
ekspertide poolt Riigikogule edastatava "Valge paberi" peasõnum.

Arengufond tutvustab Riigikogule üleantavat dokumenti nimega "Valget paber" tänasel Arengufoorumil, pakub lähtekohti ja konkreetseid samme Eestis valitseva majanduskriisi lahendamiseks. "Parafraseerides – Eesti majanduses on täiuslik kriis, sest selles on mitu kokkulangenud negatiivset mõjutegurit korraga," ütles Arengufondi juhatuse esimees Ott Pärna.

"Esmalt globaalne finants- ja majanduskriis, mis halvendab eelkõige Eesti suguste majanduslikult avatumate riikide majanduskliimat ning ekspordivõimalusi, millest meie elatustaseme kasv sõltub," nimetas ta. Globaalne kriis oli Pärna ütlusel Eesti nõrkuse võimendaja, mitte algpõhjuseks. Eesti põhimure on juba mullusel Arengufoorumil väljatoodud Eesti majanduse sisemine struktuurne mahajäämus.

"Eesti majanduse raskuskese on majandusharudes ja tegevustes, millega pole võimalik tootlikkust ja ka lisandväärtust olulisel määral tõsta ja jõuda täna nii vajaliku ekspordipõhise kasvuni. Jutt sellest, et meie tööjõud on liiga kallis, ei pea paika. Me oleme pigem kallid sellise lihtsa töö jaoks, mida me teeme. Ehk siis tuleb mõelda keerukamate tööde, toodete ja äride ehitamise suunas," rääkis Pärna.

Eesti vajab tema sõnul kaksikstrateegiat: tuleb panna alus struktuurimuutustele ning samal ajal aktiivselt leevendada kriisi mõjusid. "Selleks, et muutustega algust teha, on vaja esmajoones uut finantskapitali, lihtsamalt öeldes raha investeeringuteks ning loomulikult nutikaid ja osavaid inimesi, kes vajalikud muutused suudavad ka ellu viia," rääkis ta.

Praeguses kriisisituatsioonis tuleb Pärna ütlusel tegutseda uuel tasemel ja oluliselt teisiti kui varem. "Kaksikstrateegia elluviimiseks on vaja rakendada tervikpakett abinõusid – strateegilisi samme, mis Eestil käesolevast kriisist välja murda lubaksid. Kesksed märksõnad kriisi edukakas läbimiseks on kapital, eksport, inimesed ja mõjusad otsused," kinnitas ta.

Kriisist väljumiseks vajab Eesti Pärna sõnul kapitali pakkumise suurendamist. "Selleks tuleb tegutseda senisest jõulisemalt ja fokusseeritumalt välisinvesteeringute riiki meelitamise teemal. Ekspertide üheks soovituseks on siinkohal nimetada vastav kõrgetasemeline esindusisik-vastutaja-läbirääkija, kelle koordineerida oleks kõik välisinvesteeringute (ja riigi üldise promo) suunas tehtavad tegevused," sõnas ta.

Ekspordimahtude kasvatamiseks tuleb Pärna sõnul väga personaalselt tegeleda Eesti TOP 50 eksportööriga, kes annavad pea poole Eesti ekspordist ja kelle kaudu lühiajalises plaanis eksporti kõige enam on võimalik suurendada. Lisaks peame tegelema talentide hoidmise ja riiki meelitamisega, märkis ta.

Selles osas on Pärna ütlusel asjakohane president Toomas Hendrik Ilvese üleskutse käivitada programm Eestist välismaale läinud tippspetsialistide kodumaale tagasimeelitamiseks. "Perspektiivis muidugi on talentide osas kõige mõjusam tugev rahvusvaheline kõrgharidus – et head inimesed tahaksid väljastpoolt siia õppima tulla," selgitas Arengufondi juht.

"Teisalt on väga olulisel kohal tööjõu võimestamine – seda nii täna töötavate kui töötute inimeste suunal. Rõhutada tuleb siinkohal ettevõtlusoskuste tähtsust ja ettevõtlikkuse kui elustiili olulisust tervikuna. Ka tuleb jõuliselt tegeleda selles suunas, et olemasolevatel ettevõtetel tekiks motivatsioon ja võimalus endale välismaist müügipersonali värvata – sealhulgas juhte," rääkis Pärna. Just teadmised ja kogemused rahvusvahelisest müügist on need, millest Eesti ettevõtetel enim puudus on, uued masinad on siinkohal vaid vahendid, lisas ta.

Uue majanduskasvuni jõudmiseks loodud tervikpaketi töötas Riigikogule välja Arengufondi ekspertgrupp, kuhu kuuluvad Urmas Varblane, Marju Lauristin, Raivo Vare, Taavi Veskimägi, Jaan Pillesaar ja Erik Terk ning Arengufondi majanduseksperdid. Nende ettepanekud on esitatud esmaspäevasel foorumil esitletavas "Valges paberis".

Järjekorras teise Arengufoorumi avas täna keskpäeval president Ilves. Foorumi väliskülaline Jeffrey Scott Saunders Kopenhaageni Tuleviku-uuringute Instituudist tutvustas maailmamajanduse kriisist väljumise võimalikke stsenaariume. Nendest Eestile tulenevaid võimalusi ja piiranguid, mida on võetud ka tervipaketi koostamisel arvesse, avas Eesti Arengufondi majandusekspert Siim Sikkut.

Arengufond on Riigikogu poolt ellu kutsutud, et teostada tulevikuseiret ning investeerida uut moodi mõtlevatesse ja ambitsioonikalt tegutsevatesse Eesti tehnoloogiaettevõtetesse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. April 2009, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing