Bengt Dennis: Rootsi pidurdab Balti riikide päästmist

27. aprill 2009, 11:15

Rootsi valitsus ja Rootsi pangad pidurdavad
lahendust, mis aitaks Balti riikide majandustel kiiresti jalule tõusta, kirjutas
Rootsi endine keskpanga juht Bengt Dennis läinud nädalal Rootsi ajalehes
Expressen ilmunud arvamusloos.

Dennis kirjutab, et Balti riikide majandusolukord, eriti Lätis, on äärmiselt raske ja kulusid veel rohkem koomale tõmmata pole enam ei soovitav ega võimalik – sotsiaalne hind läheb liiga kõrgeks, mis võib kõikuma lüüa ka poliitilise stabiilsuse.

Kuna Läti on otsustanud lati devalveerimist vältida ja üritab konkurentsivõimet taastada pigem palkade ja hindade langetamise ning kulude kärpimisega, oleks Dennise sõnul lahenduseks euro kiire kasutuselevõtt. See ei eeldaks Euroopa Liidult eurole ülemineku tingimuste leevendamist, vaid luba Balti riikidel euro kasutusele võtta n.ö üleminekuperioodi jooksul, kuni need riigid suudavad täita Maastrichti lepingu tingimused. Alles seejärel saaks neist riikidest täieõiguslikud liikmed Euroroopa Keskpangas koos sellest johtuvate õiguste ja kohustustega.

Sellist lahendust ei ole EL seni toetanud.

Alternatiiv oleks euro ühepoolne kasutuselevõtt Lätis, millel Dennis näeb mitmeid eeliseid: seda on toetanud ka IMF, vajalik vahetuskursi muutus saaks toimuda kontrollitud korras ning toibumine praegusest rängast majanduslangusest toimuks kiiremini kui praeguse IMFi Lätile koostatud abikava järgi.

Dennise sõnul kuuleb ta aga mitmel pool Euroopas, et sellisele lahendusele on vastu Rootsi valitsus ja Rootsi pangad. Rootsi valitsus kardab, et kui pankadel tekivad probleemid Balti riikidesse antud laenudega, tuleb need kinni maksta Rootsi maksumaksjal.

Dennise sõnul võidaksid pikemas perspektiivis sellest aga nii Rootsi riik kui Rootsi pangad, kui Balti riikide majandus kiiresti toibuks ega langeks veel sügavamale kriisi.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 17:49
Otsi:

Ava täpsem otsing