Salaturg jätab legaalsed suitsumüüjad kuivale

Anne Oja 30. aprill 2009, 00:00

Narva tubaka- ja alkoholikaupmehe Aleksei Malkovi sõnul teenivad töötuks jäänud piiriäärsed elanikud sigarettide veost ja edasimüügist rohkem raha kui uuelt ametlikult töökohalt loota oleks.

"Enamasti ostetakse edasimüügiks. Päeva jooksul ületab piiri 11 000 inimest, see tähendab 11 000 plokki sigarette ja 11 000 liitrit kanget alkoholi. Lisaks salasigaretid ja -alkohol, mida tuuakse üle lubatud normi. Kõige odavamaid hindu arvestades kaotab riik aktsiisimaksudena 2 miljonit krooni päevas," rääkis Malkov olukorrast piirilinnas.

Kaupmees ütles, et tema poes ostetakse sigarette aastatagusega võrreldes poole vähem. Kolme aasta taguse ajaga võrreldes on aga müük vähenenud 90%.

Müügi drastilise kukkumise põhjuseks on fakt, et pärast mulluseid tubakaaktsiisi tõuse erinevad sigarettide hinnad siin- ja sealpool piiri kuni kümme korda.

"Kasulik on mitte töötada, vaid käia kogu aeg üle piiri, sest nii teenib rohkem kui ametlikult tööl käies. Ühe sigaretiploki eest maksab kokkuostja kuni 100 krooni. Nii teenib inimene vähemalt 150-200 krooni päevas," lausus Malkov. "Mõned suudavad üle piiri tuua kuus plokki sigarette. Kontrollitakse valikuliselt," lisas ta.

British American Tobacco Estonia juhi Juhan Matti sõnul on Venemaalt alati sigarette toodud, kuid see on viimasel aastal hoogustunud. "Kas salaturu osakaal nüüd 40 protsenti on, ei saa öelda, aga arvan, et üle 20 protsendi on see kindlasti," kommenteeris Matt, lisades, et kõige rohkem on müük kukkunud Ida-Virumaal.

"See tähendab kaotust müügis, turuosades ja sissetulekutes," ütles Philip Morris Eesti korporatiivsuhete juht Kai Raamat.

JTI Marketing and Sales OÜ korporatiivsuhete juhi Jaanus Pautsi sõnul läks salasigarettide robleem suuremaks pärast eelmise aasta oktoobris täielikult jõustunud sigarettide aktsiisitõusu, mis langes samale ajale majanduse üldise jahenemisega.

Kui võrrelda 2008. ja selle aasta esimest kvartalit, näeb AC Nielseni turu-uuringu andmetest, et legaalsete sigarettide müügimahud on langenud keskmiselt 18%. Suitsetamisest loobujate arv küünib 1-2%ni aastas. "Loogiline järeldus on, et suurem osa müügilangusest on seotud illegaalse kaubanduse kasvuga," arutles Pauts.

Rahandusminister Ivari Padar möönis, et on Narvas toimuvaga kursis, kuid riik ei suuda sellisel moel lokkavat tubakakaubandust kontrollida.

"Kirjeldatud kaubareisid on ilmekas näide maksusoodustuste kuritarvitamisest," rääkis ta.

Padari sõnul tuleks probleemist lahtisaamiseks kaotada maksuvabad piirmäärad. "Kuid see tähendaks tavaturistide karistamist. Kindlasti vajavad alkoholi- ja tubakakaubanduse kontroll ja järelevalve tõhustamist, samas nõuab see täiendavat ressurssi ja seda riigil napib," märkis ta.

Maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Järg võrdleb olukorda piiril soomlaste viinaturismiga Tallinnas. "Kui reisijal on piiriületusel kaasas piirnormi piiresse jääv sigareti- või alkoholikogus, ei olegi talle midagi ette heita," rääkis ta.

Maksuvabalt tohib Eestisse tuua kuni 200 sigaretti.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:04
Otsi:

Ava täpsem otsing