Võitlus digipiraatlusega osaks küberjulgeolekust

30. aprill 2009, 08:27

Ülemaailmne Intellektuaalomandi
Organisatsioon ning rahvusvaheline üldsus tähistasid 26. aprillil üheksandat
maailma intellektuaalomandi (IO) päeva. Selle aasta teemaks oli rohelise
innovatsiooni edendamine, et rõhutada IO rolli nn roheliste tehnoloogiate ja
toodete arengus, mis toetavad tervislikku keskkonda ja jätkusuutlikku
majandusarengut.

Maailm on suures mures kliimamuutuste ja globaalse majanduskriisi pärast ning ajalooliselt on sellised väljakutsed soodustanud innovatsiooni ning pakkunud uusi võimalusi kasu saamiseks intellektuaalsest omandist. Julgustades kaubandusreeglite jõustamist, mis hõlmaksid ka IO kaitset, saame me toetada innovaatilisi tööstusi, luua uusi töökohti ja leida lahendusi globaalsetele probleemidele.

Eesti on igati õigustatult teeninud NATOs ja maailmas küberjulgeoleku uuringute kompetentsikeskuse maine. Vajalik, kuid seni puuduv komponent Eesti kõrgetasemelises võitluses zombie-arvutite ja veebihäkkeritega on suurem tähelepanu digitaalsele piraatlusele.

Pirate Bay juhtum Rootsis on näidanud, kuidas seaduslikul teel võidelda autoriõigusega kaitstud tööde massilise varguse vastu internetis. Digitaalsete omandiõiguste suurem jõustamine kujundaks Eesti rahvuslikust küberkaitse strateegiast tõelise eeskuju ülejäänud maailmale.

Digitaalse piraatlusega võitlemine ei aita ainult legaalsetel tarkvara-, filmi- ja muusikatootjatel kasumit teenida, kuigi ka see on oluline eesmärk. See takistab ka raha teenimist organiseeritud kriminaalsetel gruppidel, keda meelitab digitaalse piraatlusega seotud väike risk ja võimalik kõrge kasum.

Tänavu avaldatud RAND korporatsiooni uuring leidis tugeva seose kriminaalsete gruppide vahel Itaaliast Malaisia ja Mehhikoni välja, kes tegutsevad nii filmipiraatluse kui ka relvade, narkootikumide ja inimkaubandusega. Uuring tsiteerib endist Interpoli peasekretäri Ronald Noble’t, kes ütles, et "intellektuaalse omandi vastane kuritegevus on kujunemas eelistatud rahastamise meetodiks mitmetele terroristlikele gruppidele".

Eesti küberekspertiis võib osutuda väärtuslikuks rahvusvahelistes küberkuritegude vastastes jõupingutustes. Saame seda öelda, sest USA Tallinna saatkond on teinud siin koostööd mitmete ametkondadega, mis on piirkonna parimad digitaalse piraatlusega võitlemisel, nagu näiteks Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsioon (www.eato.ee) ja Eesti Äri Tarkvaraliit (www.tarkvaraliit.ee).

Kuigi innovatsioon on tsivilisatsiooni keskmeks, annavad just leiutisi kaitsevad reeglid selle vabaturumajandusliku tõuke, mis tagab nende kasumliku leviku terves ühiskonnas.

E-eesti küberkaitseekspertiis aitab kindlasti NATO liitlastel ja ka teistel kaitsta end globaalse küberkuritegevuse eest. Kuid rahvusliku küberkaitsestrateegia oluline osa on ka digitaalse piraatluse vastane võitlus, muidu võivad meie püüdlused osutuda asjatuks.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. April 2009, 08:27
Otsi:

Ava täpsem otsing