Läti seim kaldub tarbijakaitse küsimustes pankade poolele

06. mai 2009, 21:05

Täna, 6. mail, vaatas Läti seimi
majanduskomisjon kolmandat korda läbi tarbija õiguste kaitse seadust, kuid
laitis kriitilise tähtsusega maksepausi pikendamise ja laenulepingu ühepoolse
muutmise keelustamise mõtte maha, vahendas Delfi.

Komisjonile oli esitatud ettepanek hüpoteeklaenude maksepuhkuse pikendamiseks, ent poliitikud asusid seekord Pangaliidu poolele, mille president Teodor Tverions komisjoni nõupidamisel osales.

Teisel lugemisel lisati seaduseelnõusse punkt, et pank ei tohi juba sõlmitud lepingu tingimusi halvemaks muuta ega nõuda lisatagatist, kui kinnisvara turuväärtus on kukkunud. See kehtiks vaid juhul, kui laenuvõtja ei riku lepingut olulisel määral, märkis Delfi. Lepingu rikkumiseks olulisel määral loetakse aga laenumaksete hilinemist rohkem kui 60 päeva või rohkem kui 30 päeva kolmel korral aastas.

Samal ajal on laenumaksete hilinemise peamiseks põhjuseks töökoha kaotus. Praegustes tingimustes pole võimalik kahe kuuga uut tööd leida. Alla 10aastase staažiga töötajad saavad Lätis töötu abiraha 4 kuud ja seetõttu pole võimalik ka laenu viivitamatult tagasi maksta.

Ettepaneku kohaselt oleks lepingu kallale minekut võimaldavat laenumaksete hilinemist pikendatud 60 päevalt 90 päevale ning korduvate hilinemiste puhul 30 päevalt 45 päevale.

Tverions oli aga kategooriliselt selle vastu, põhjendades oma seisukohta Läti Panga nõudega kommertspankadele luua rohkem kui 30 päeva hilinevate tagasimaksetele vastukaaluks täiendavad laenureservid. Kuna pangad peavad niigi juba reservid looma, mis saaks siis, kui pikendada tähtaega veel 30 päeva võrra? Pangaliidu president ütles, et pangad on laenuvõtjatele niigi juba vastu tulnud ja nii võiks kriitilist päeva nihutada lõpmatuseni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2009, 21:05
Otsi:

Ava täpsem otsing