Padari maksuideed külvavad valitsuses tüli

06. mai 2009, 17:58

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan
Parts ütles Äripäevale, et on kategooriliselt maksude tõstmise vastu. "Ei
toeta maksude tõstmist. Sisuliselt on see olemasoleva raha ümberjaotamine."

Rahandusminister Ivari Padari arvukate ettepanekute kohta tõsta makse ja riigilõive, kaotada senised maksusoodustused, muuta seaduses sätestatud riiklikke kohustusi ja vaadata kulude kärpimiseks üle isegi välislepingud sõnas Parts: "Mis siin arutada. Minu meelest ei ole siin ühtegi tõsist asja võtta."

Sama meelt olid haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ja Stenbocki majja suundunud IRLi juht Mart Laar. "Sellist totaalset maksutõusu küll vaja pole," kuulutas Laar ajakirjanikele, nimetades Padari ettepanekuid lausa rumalaiks.

Lukase sõnul polevat rahandusminister senini riigieelarve tasakaaluviimiseks arutamiskõlblikke lahendusi välja pakkunud. Padar käis seejuures aprilli lõpu seisuga välja variandid, et teaduse rahastamine seotaks riigieelarve tuludest lahti ja kogu kõrgharidus muudetaks tasuliseks.

"Arutame täna kulude kärpimist, tulude suurendamist ja varade müüki," loetles Lukas tänase kabinetistungi teemasid.

Siseminister Jüri Pihl ütles samas Äripäevale, et tema on käibemaksu ja aktsiiside tõstmise poolt. "Siin tuleb optimaalne lahendus leida. Salaturgu elavdab ka see, kui kärpida näiteks maksu- ja tolliameti või politsei kulusid," põhjendas Pihl oma seisukohta.

Kultuuriminister Laine Jänese kinnitusel täna veel mingeid otsuseid vastu ei võeta, selleni võidakse jõuda järgmisel kabinetiistungil.

Padar ise enne valitsuse kabinetinõupidamist Stenbocki maja ees oodanud ajakirjanike silma alla ei ilmunud, näha ei olnud ka justiitsministrit Rein Langi.

Valitsuse pressibüroo andmetel jätkab valitsuskabinet 28. ja 30. aprillil toimunud kabinetinõupidamiste arutelu. Rahandusminister esitab valitsusliikmetele maksulaekumiste ülevaate ja täiendava meetmete paketi riigieelarve lappimiseks.

Padar on kavandanud ka põhjalikumat kavandatavate abinõude hindamist ja kohtumisi vastutavate ministritega, kuid alles seejärel, kui tõenäolisemad eelarve ravivõtted on välja valitud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing