Rumeenia ärimees kiidab eestlasest äripartnereid

Annika Matson 06. mai 2009, 14:15

Investeerimisettevõtte IPC Investment Group
rumeenlasest omanik Ciprian Lopata hindab äripartneritena just eestlasi.

Neli aastat tagasi otsustas Ciprian Lopata, et aitab palgatöölise ametist ja aeg on küps hakata eraettevõtjaks. Aastaid Eestis elanud ja töötanud, nägi ta üle hulga aja kodumaad Rumeeniat külastades, et sealne tormiline areng pakub küllaga huvitavaid väljakutseid ja häid teenimisvõimalusi.

Lopata kutsus partneriteks kaks eestlasest kolleegi ja sama aasta sügisel alustas ühes Bukaresti kesklinna korteris tööd IPC Investment Group. Tänaseks on vaid printeri, telefoni ja kirjutuslauaga alustanud firma varade väärtus kasvanud 250 miljoni kroonini.

Miks kutsusite partneriteks just eestlased?
Mul on sõpru kõigis kolmes Balti riigis ja mu naine on vene rahvusest, aga olen alati mõelnud, et kui mul on partnerid, siis peaks need olema eestlased. Olin selleks ajaks nendega aastaid koos töötanud ja mulle meeldis nende pragmaatilisus ja läbipaistev asjaajamisstiil. Nad on professionaalsed, pühendunud ja avatud mõtlemisega.

Ciprian Lopata Ciprian Lopata Kuidas te Baltimaile sattusite?
Töötasin Colgate-Palmolive'i Lääne-Rumeenia piirkonna müügidirektorina. 1997. aastal sain järsku keset ööd kõne Ameerikast (New Yorgis oli muidugi päev) ettepanekuga 15 minuti jooksul vastata, kas ma olen nõus hakkama Colgate-Palmolive'i Kaliningradi ja Balti riikide piirkondlikuks tegevjuhiks. Tõusin kähku üles, vaatasin atlasest järele, kus Balti riigid on - ma muidugi teadsin nende asukohta, aga ei midagi muud. Ütlesin, et põhimõtteliselt olen huvitatud, aga tahaksin enne seal ringi vaadata. Siis lendasin Riiga, kus oli meie peakorter, edasi Tallinnasse ja Vilniusse. Ütlesin "jah". Seni pole ma oma otsust kahetsenud - no näiteks Rumeeniast lahkusin poissmehena, nüüd aga on mul imeilus naine ja kaks last.

Mis asjaoludel tutvusid oma tulevaste partneritega?
Olin paar aastat Colgate-Palmolive'i piirkondliku tegevjuhina töötanud, kui sain Londonist telefonikõne ühelt väga mainekalt tööjõu otsimise firmalt. Nad kutsusid mind intervjuule, aga algul isegi ei öelnud, mis firma tarbeks. Läksin, tegin testid ära ja 2003. aastal sain Cleanaway Eesti tegevjuhiks. Järgmisel aastal olin juba Ida-Euroopa ja Venemaa juht (CEO). Meie finantsjuhi otsimise kuulutusele reageeris Indrek Elhi - niipea kui ma teda nägin, sain aru, et see on mees, keda ma vajan. Ta oli PricewaterhouseCoopers'i kogemusega ja õppis jäätmekäitluse spetsiifikat kiiresti. Cleanaway ja Tallinna linna ühisettevõtte Tallinna Prügila nõukogus tutvusime Peep Aaviksooga.

Kuidas jõudsite otsusele hakata Rumeenias tegutsema?
2005. aastal tulin üle hulga aja Rumeeniasse passi vahetama, sest see oli templeid täis saanud. Nägin, et Rumeenia on hakanud arenema, kuid olukord oli selline nagu Balti riikides 1997. aastal. Läksin tagasi, jagasin muljeid Indrekuga ning otsustasime jätta oma hästimakstud positsiooni rahvusvahelises firmas ja elada edasi inimestena, kes ei maga hästi, kuid teevad midagi ise - hakata eraettevõtjaks. Eestlased on pragmaatilisuse poolest tuntud ja nii ütles Indrek, et kui meie osalus on 50:50, siis ei saa meil olema lihtne otsustada ja see on probleem. Meie hea tuttav oli Peep Aaviksoo, nii võtsimegi tema kampa. Tänaseks on meie teed küll lahknenud, temal on oma ärid ja uued väljakutsed.

Millest alustasite?
Alustasime sellega, mis tundus kõige kindlam – kinnisvara. Ostsime arenduseks maid Bukarestis. See oli õige lähenemine, inimesed investeerisid meeleldi, sest nad said vastu emotsiooni, et neil on nüüd tükk maad Rumeenias. Pälvisime esimese usalduse, see oli kõige tähtsam.

Täispikk intervjuu Lopataga ilmus IPC Investment Groupi uudiskirjas. IPC Investment Groupi kaks teist omanikku on Indrek Elhi ja Siret Soom.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. May 2009, 14:39
Otsi:

Ava täpsem otsing