Rahvusvahelise kosmosejaama meeskond kasvab

07. mai 2009, 13:16

29. mail kahekordistub Rahvusvahelise
kosmosejaama (ISS) meeskond – kolmele praegu jaamas viibivale astronaudile
lisandub veel kolm. Eile toimunud pressikohtumisel selgitas NASA, et
ettevalmistused 27. mail teele asuva Soyuz-ekspeditsiooni jaoks on
lõpetatud.

Esimest korda viibib kosmosejaamas korraga tervelt kuus inimest. Esmakordselt on pardal ka kõigi viie ISS partneri astronaudid – Jaapanist, Venemaalt, Kanadast, Euroopa Liidust ja USA-st, kirjutas Technology Review.

Kosmosejaama mahtuvuse suurendamine on suur edusamm kosmoseteadusele ning samm edasi ka liikumisel madalalt Maa orbiidilt Kuule ja Marsile. „Võimalused avarduvad, on võimalik teha rohkem teadust, sest me ei pea enam kasutama kõiki pardal viibivaid astronaute vaid kosmosejaama hooldamiseks,“ ütles ekspeditsiooni juht Courtenay McMillan.

Jaama laiendamine seisnes eelõige inimeste eluks vajalike süsteemide modifitseerimises. Näiteks ehitas NASA põhjaliku vee ümbertöötlemise süsteemi, mis filtrite ja keemiliste protsesside abil puhastab vedelikke – astronautide uriini ja higi – muutes need joogiveeks. Süsteemi käivitumisel esines küll tehnilisi viperusi, kuid järgmiseks nädalaks peaks see töökorda saama. Lisandus ka uus tualett, kajutid, kambüüs ning jooksulint astronautide vormis hoidmiseks.

NASA põhimureks on meeskonnaliikmete toit, mis võib varustusmissiooni hilinemisel otsa lõppeda. Juhuks, kui plaanipärased varustuslennud peaksid millegipärast ebaõnnestuma või takerduma, on NASA Jaapanist hankinud robotsüstiku H-II Transfer Vehicle, mis saab plaanipäraste varustuslendude vahel jaama hädapärast varustust viia.

"Logistika on paigas ning meil on piisavalt varusid, et meeskonda suurendada ja võimaldada neil pikemat aega pardal viibida,“ lisas uue ekspeditsiooni varustusjuht Ben Pawlik pressikohtumisel. Ajal, mil kosmosesüstik on kosmosejaamaga seotud, on seal ruumi koguni seitsmele lisanduvale meeskonnaliikmele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing