Eduard Wiiralti geeniaalsuse köögipoolest

Ragne Nukk 08. mai 2009, 00:00

Eduard Wiiralti graafikalehti leiab paljude eestlaste koduseintelt. Ta oli väikese rahva suur kunstnik, kelle motiivivalikud kõikusid ühelt poolt väga teravate ühiskonnakriitiliste teemade ning teisalt südamlike ning empaatiliste portreede vahel.

Eduard Wiiralt suri 1954. aastal Pariisis ja on sängitatud P?re-Lachaise' kalmistule. Tema elupaika jäänud isiklikud esemed ja kunstilise väärtusega materjali toimetasid tollane saadik Kaarel Robert Pusta ja rootsi professor Sten Karling Stockholmi. Selle sama materjali, olulise osa Wiiralti pärandist, andis Eesti Kunstimuuseumile üle Stockholmi Eesti Komitee 2005. aastal.

Väliseestlaste kingitus sisaldas 323 gravüüri, 919 joonistust ja kavandit ning 84 graafikaplaati, kunstniku päevikuid, kirjavahetuse, fotosid, dokumente, raamatuid, näitusekatalooge ja ajakirjanduslikke materjale Wiiralti näituste retseptsioonidega.

Mai Levin on kõigi nende materjalide põhjal pannud kokku uurimusekeskse näituse. Kuigi enamik graafikalehti sellelt näituselt on juba laiale publikule tuntud, on siin rõhku pandud eelkõige kunstniku töö köögipoolele.

Tavaliselt minnakse muuseumisse vaatama lõpplahendust. Seekordne Wiiralti näitus juhatab teed, kuidas on arenenud kunstniku idee kavandist eskiisini, kuidas üks figuur on läbi teinud erinevad arenguastmed, enne kui kunstnik on pidanud seda proovitõmmise vääriliseks. Kuidas eripalgelised proovitõmmised saavad lõpuks vormistatud valmis teoseks ja milline on kogu eeltöö tulemus. Näha saab ka kunstniku graafikatööriistu, raamatuid ja muud.

Välja on pandud ka mõned graafikaplaadid, nagu "Natüürmort" (1926), "Neegripea" (1933) ja "Monika" (1942). Nendest tõmmistest saadud valmisteosed on pandud seinale võrdluseks. Peale selle on huvitav jälgida näiteks puugravüüri trükiplaatide erinevat töötlust. "Natüürmordis" valitsevad pikad ja suhteliselt sügavad jooned. "Neegripea" gravüürplaat on läbitäpitud väikeste suhteliselt tasapinnaliste punktidega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:01
Otsi:

Ava täpsem otsing