RM: Aastane hinnatõus on peatunud

08. mai 2009, 13:03

Aastane inflatsioon on viimastel kuudel
järsult aeglustunud toiduainete odavnemise ning eluasemele tehtavate kulutuste
vähenemise tõttu, teatas rahandusministeerium.

Lisaks on aeglustumas teenuste hinnatõus, kuid sellel on tarbijahinnaindeksi muutusele väiksem mõju. Majandusolukorra halvenemine ning tarbijate ebakindlus tuleviku suhtes on kaasa toonud paljude kaupade ja teenuste hindade langetamise.

Aprillis hinnatõusu aeglustumise kaasa toonud põhjused mõjutavad rahandusministeeriumi teatel hinnaarenguid ka lähikuudel, mistõttu alates maikuust peaks aastane tarbijahindade tõus asenduma langusega. Võrreldes kevadise majandusprognoosiga järgib tarbijahindade muutus pigem prognoosi riskistsenaariumi.

Toiduainete hinnalanguse taga on maailmaturuhindade langusest tingitud toidu kokkuostuhindade langus koduturul, mistõttu on hindade odavnemine suuremas ulatuses jõudmas jaehindadesse. Märtsiga võrreldes odavnesid suuremal määral piima- ja lihatooted ning aiasaadused. Jätkub mitmete eluasemele tehtavate kulutuste vähenemine nagu toasoojuse ning üürihindade langus, seisab rahandusministeeriumi teates.

Oluline on silmas pidada väikest nüanssi Eesti ja euroala inflatsiooni võrreldavuse osas: euroala inflatsioon, mis aprillis ulatus esialgsel hinnangul 0,6 protsendini, kajastab harmoniseeritud tarbijahindade muutust (THHI). Samas statistikaamet avaldas täna Eesti kohta tarbijahinnaindeksi muutuse (THI). Eesti THHI, mis avaldatakse mõnevõrra hiljem, on viimastel kuudel olnud ligemale 0,5 protsendipunkti võrra kõrgem THIst.

Selle peamiseks põhjuseks on alkoholi ja tubakatoodete kui aktsiisimäärade tõstmise tõttu kiirelt kallinenud toodete suurem osakaal THHI korvis. THHI on välja töötatud Euroopa Liidu liikmesriikide vahel võrreldavate tarbijahinnaindeksite saamiseks. Kokkuvõttes tähendab see, et Eesti aastane inflatsioon ei olnud aprillis euroala omast madalam.

Statistikaameti andmeil aeglustus tarbijahindade aastane kasv aprillis 0,3 protsendini. Veebruariga võrreldes odavnesid tarbijahinnad 0,7 protsenti. Euroala aastane inflatsioon ulatus aprillis 0,6 protsendini, mis on sama tase nagu märtsis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. May 2009, 13:04
Otsi:

Ava täpsem otsing