Ansip: valitsuse majanduspoliitikal kolm nurgakivi

09. mai 2009, 09:29

Eesti valitsuse majanduspoliitika kolm
nurgakivi on stabiilne makromajanduspoliitika, liitumine euroga ja sihipärane
majanduse toetamine, ütles peaminister Andrus Ansip.

Esimeseks majanduspoliitiliseks prioriteediks nimetas peaminister stabiilse ja konservatiivse makromajanduspoliitika, mis suurendab usaldust Eesti valitsemise ja majanduse vastu. Teiseks nurgakiviks on euroga liitumine, mis suurendab välisinvestorite usaldust ja toob kaasa uusi töökohti. Kolmandaks valitsuse eesmärgiks majanduse elavdamisel on kasutada hästi sihitud majanduse toetamise meetmeid, mis kasvatavad konkurentsivõimet ka pikemas perspektiivis.

Ansipi hinnangul on Eestis euro kasutuselevõtt lähiajal võimalik. "Eesti täidab tõenäoliselt alates selle aasta lõpust kõik Maastrichti kriteeriumid," ütles ta. Valitsuse kommunikatsioonibüroo teatel näitavad arvutused, et inflatsioonikriteeriumi täitmine 2009. aasta lõpus on reaalne. Rahvusvaheline reitinguagentuuri Moody's hinnangul on ka tõenäoline, et Eesti suudab oma eelarvepuudujäägi hoida alla kolme protsendi sisemajanduse koguproduktist, mis on samuti üks eurole ülemineku kriteeriumitest. Eesti eesmärk on võtta euro kasutusele 2011. aasta algusest.

Valitsuse otsused on usaldust Eesti suhtes suurendanud ja meid paljudest teistest Euroopa Liidu riikidest eristanud, seisab valitsuse kommunikatsioonibüroo teates. Reitinguagentuur Moody's, mis jättis teise agentuuri Standard Poors'i kõrval samuti Eesti riigireitingu muutmata, nimetas oma viimases raportis Eesti valitsuse tulemusi üheks parimaks Euroopas. Agentuur tõstis esile valitsuse muljetavaldavat tegevust selle aasta eelarve kokkutõmbamisel ning pidas tõenäoliseks, te meie krediidikõlbulikkus jääb muutumatuks.

Peaminister Ansip rõhutas eile, et Eesti riigirahandus püsib Euroopa Liidu parimate hulgas, Eestist parem valitsussektori eelarvetasakaalu positsioon on vaid kuuel riigil. "Vaatamata eelarve koomaletõmbamisele olid Eesti avaliku sektori investeeringud 2008. aastal suhtena SKPst Euroopa Liidu riikidest suurimad. Võime julgelt tulevikku vaadata, sest oleme loonud Eesti pikaajalisele konkurentsivõimele kindla aluse," ütles Ansip. Euroopa Komisjoni prognoosi kohaselt kahekordistub Eesti SKP juba 2020. aastaks.

Ansip selgitas valitsuse prioriteete eile Tartu konverentsil "Majandus, kuhu lähed? Kas õigus saab aidata?".

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. May 2009, 09:36
Otsi:

Ava täpsem otsing