Töökaotus viib ka tervise

11. mai 2009, 11:50

Üha enam inimesi kaotab rasketes
majandusoludes töö ning teema aktuaalsuse tõttu on ka teadlased seda usinamalt
uurima hakanud. Ameerika teadlased väidavad, et töökaotus ei tähenda lööki vaid
rahakotile, vaid muudab nõrgemaks ka töö kaotanu tervise.

Suureneb muu hulgas kõrgvererõhutõve, südamehaiguste, infarkti ja diabeedi tekke risk. Haigestumise risk võib töökaotuse järgselt suureneda isegi 50–80 protsenti.

Tervise ja töökaotuse suhet on uuritud varemgi, kuid mõned uurimused on näidanud, et töö kaotavad eelkõige nõrgema tervisega inimesed. Kate Strully juhitud Harvardi ülikooli töögrupi uus uurimus näitas siiski, et sündmused võivad toimuda ka vastupidises järjekorras – töökaotusele järgneb tervise halvenemine, kirjutas LiveScience.

Kui töö kaotamine ei sõltunud kuidagi töötajast (koondamised, ettevõtete ühinemised ja restruktureerimised), siis rikub töökaotus tervist nii sini- kui ka valgekraedel sarnaselt. Kui töötajal varem tervise suhtes kaebusi ei olnud, siis pärast töökaotust suureneb nende tekke risk 83 protsenti. Kõrgenenud risk tervise halvenemiseks säilib ka siis, kui töö kaotanu peagi uue töökoha leiab.

Olukord oli aga üsna erinev siis, kui töötaja lasti lahti temast sõltuvatel asjaoludel. Sellisel juhul suurenes terviserikke tekke tõenäosus sinikraedel kahekordseks, valgekraede tervisele see aga mõju ei paistnud avaldavat. Teadlased ei oska sellist erinevust esialgu põhjendada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 19:23
Otsi:

Ava täpsem otsing