Deutsche Bank: Balti riikide majanduslangus kuni 20%

12. mai 2009, 11:37

Deutsche Bank ennustab oma äsja avaldatud
globaalses ülevaates Balti regioonile tänavuseks majanduslanguseks 15-20
protsenti. Ka rahandussektori toimimine halveneb panga hinnangul kiirelt ja
jätkuvalt.

Praegu on kohalikud võimuesindajad püüdnud hoida ka valuutad enam-vähem kõikumatud, peaasjalikult käib see kergelt kõikuva kursiga Läti lati kohta, mille piirides hoidmiseks on Läti keskpank teinud tugevaid pingutusi. Veebruari lõpust aprilli lõpuni maksid sekkumised Deutsche Banki andmetel 395 miljonit eurot ning keskpanga reservid olid aprilli lõpuks langenud 3 miljardi euroni. Saksamaa pank näeb devalveerimist Lätis tõenäolisena, mis tuletab ka välisinvestoritele meelde regiooni negatiivset riski, mistõttu kannatavad ka Eesti ja Leedu ning võimalik, et ka ülejäänud Ida-Euroopa.

Peamised probleemid saab jagada kolmeks: erasektori ülelaenamine, konkurentsivõime puudujäägid ning mõnel juhul ka puudujäägid fiskaalpoliitikas.

Ülelaenamine tuli liiga paindlike laenutingimuste ja suure krediidimahu ebameeldiva kõrvalmõjuna ning aitas hoolega kütta kinnisvaramulli. Kui Baltikumis tegutsevad välispangad otsustasid laenamist piirata, tõmbas see piduri ka majandusele.

Viimaste aastate kiire palgakasv, tööjõupuudus ja inflatsioon haavas Balti riikide konkurentsivõimet oluliselt. Lisaks ei luba piirangud ka kiiret valuuta devalveerimist, mida kaubanduspartnerid tahtlikult või tahtmatult peavad läbi viima.

Deutsche Bank näeb suuremat probleemi ka eelarve defitsiitides, mille taustal nimetab kohalikku poliitikat suhteliselt ebastabiilseks.

Õpikunäitena toob pank lahenduseks valuuta devalveerimise, kuid ka seal on omad kitsaskohad. Eeskätt on mureks erasektori suur laenukoormus eurodes, mis kohalike valuutade devalveerimisel tekitaks täiendava koorma ning annaks uue hoobi nii laenude tagastamisvõimele kui ka pangandussektorile.

Kasutatava lahendusena pankub Deutsche Bank laenude ümberarvestamist eurost kohalikku valuutasse, misjärel saaks valuuta devalveerida ilma hullemate tagajärgedeta. Panga hinnangul aitaks ümberarvestamine parandada kasvuväljavaateid ning laenude teenindusvõimet. Lisaks stabiliseeriks ümberarvutused pangandussektorit. Devalveerimismääraks pakub pank 15 protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2009, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing