Tarmo Kriis: valitsuse võlad veeretatakse haigete ja töötute kraesse

12. mai 2009, 11:23

Eesti Tööandjate Keskliit ei pea
võimalikuks töölepingu seaduses ette nähtud uue koondamishüvitiste väljamaksmise
korra muutmist. Samuti ei nõustu nad sellega, et valitsuse võlad
veeretatakse haigete ja töötute õlgadele ning erakondade valimislubadused jäävad
puutumata, märkis tööandjate liidu juht Tarmo Kriis.

Tööandjate Keskliidu hinnangul ei jäta viimaste päevade arengud kahtlust, et uuele töölepingu seadusele osaks saanud avalikud etteheited on kantud vajadusest vähendada riigieelarve defitsiiti, ega ole kuidagi seotud uue töölepingu seaduse peamise eesmärgiga – pakkuda ettevõtjatele majanduslikult rasketel aegadel tuge töövõtjate ees seisvate kohustuste täitmiseks. „Eesti Töötukassa ja Eesti Haigekassa, mida ettevõtjad on aastaid üles ehitanud, on täna avaliku sektori kõige jätkusuutlikumad organisatsioonid koos piisavate reservide ja tuludega oma kohustuste täitmiseks. Ei saa kuidagi nõustuda, et valitsuse võlad veeretatakse tänaste haigete ja töötute õlgadele ning erakondade valimislubadused jäävad puutumata,“ lisas Kriis.

„Valitsus kaotab kehtivas töölepingu seaduses ettenähtud koondamishüvitiste jõusse jätmisega ettevõtjate hulgas igasuguse usalduse,“ märkis tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis. „Tuhanded Eesti väikeettevõtted, kes aastaid on kannatlikult töötuskindlustusmaksu maksnud selle eest vastuteenet saamata, tunnevad ennast mitmekordselt petetuna. Tõsteti ka töötuskindlustusmaksu 3%-ni ikkagi soovist aidata kaasa töölepingu seaduse jõustumisele 01. juulist 2009.a. mitte lihtsalt valitsuse eelarvedefitsiidi vähendamiseks. Samal seisukohal on ka Eesti Ametiühingute Keskliit“, lisas Kriis.

Juhul, kui kehtivas seaduses ette nähtud koondamishüvitised otsustatakse jõusse jätta, on valitsus taganenud veel eelmisel aastal sõlmitud kolmepoolsest kokkuleppest ning kogu töölepingu seadus kaotab oma esialgse mõtte. Kehtivate koondamishüvitiste jõusse jätmisel tuleks tagasi pöörata nii Eesti Töötukassa ja Tööturuameti ühendamine kui ka ka kokkulepitud 3% töötuskindlustuse maksemäär, kuna mõlemad otsused olid kantud vajadusest minna üle uuele koondamishüvitiste süsteemile.

Liidu hinnangul on jutud Eesti Töötukassa pankrotiohust tugevasti liialdatud, kuna analüüsid näitavad, et töötuskindlustuse maksemäära tõstmine 3%-ni tagab Eesti Töötukassale aasta lõpuks ligi miljardi kroonise reservi ka uue töölepingu seaduse jõustamisel kokkulepitud mahus, teatas liit. Veelgi enam on liialdatud koondamishüvitistest väljamaksmisest tulenevad ohud Eesti Töötukassa tööandjate sihtfondi varadele – tänaseks kokku lepitud tööandjate 1% maksemäär võimaldaks kanda kõik töötukassa tööandjate sihtfondi kohustused koondatud inimeste ees.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 11:46
Otsi:

Ava täpsem otsing