Briti rahvaesindajail tuleb skandaalsed kuluhüvitised tagasi maksta

13. mai 2009, 15:27

Suurbritannias juba nädalapäevad tuure
võtnud skandaal parlamendisaadikute kuluhüvitiste ümber on jõudnud niikaugele,
et parteiliidrid sunnivad liialdustesse laskunud saadikuid osa raha tagasi
maksma.

Opositsioonis olevate konservatiivide liider David Cameron teatas eile, et partei ladvik maksab koheselt tagasi ca 16 000 naela ning et kõigil parlamendisaadikutel tuleb partei sisekontrollile oma kuluhüvitistest aru anda. Mida õigustada ei suudeta, tuleb tagasi maksta. Keeldujaid ähvardab parteist väljaheitmine, kirjutas Bloomberg.

„Siiralt vapustatud“ parteiliidri reaktsioon tuli vastusena meedias ilmunud teadetele, kuidas ka konservatiivide parlamendisaadikud on maksumaksja kulul puhastanud ujumisbasseine ning korrastanud tenniseväljakuid. Cameron ise maksab tagasi 680 naela koduste remonditööde eest küsitud kompensatsiooni. Cameroni eeskuju järgides teatas raha tagasimaksmisest konservatiivide parlamendisaadik, kes oli maksumaksja rahaga soetanud 4700 naela eest aiavarustust. Teine teatas, et maksab tagasi 7000 naela mööbli soetamise eest küsitud kompensatsiooni. Kolmas lubas tagasi maksta pika taksosõidu kulu, kui ta viimasest rongist maha jäi. Jne. Edaspidi on konservatiivide parteil plaan kuluhüvitised internetis avalikustada.

Cameroni järel teatas lõpuks ka peaminister Gordon Brown, et valitsev tööpartei tahab kõigi oma parlamendisaadikute viimase nelja aasta kuluhüvitised saata sõltumatule instantsile ülevaatamiseks. „See on äärmuslik samm, kuid vajalik, sest poliitikud peavad näitama, et väärivad avalikkuse usaldust,“ ütles Brown. Põhjendamatud kuluhüvitused tuleb tagasi maksta või kanda distsiplinaarkaristust.

Täna teatas Briti tervishoiuminister Phil Hope, et maksab tagasi Londoni korteri sisustamiseks kulunud 41 000 naela. Ilmselt tuleb ka tööpartei parlamendisaadikul, kes maksumaksjale majavammi väljaajamise eest oma kodust 22 500 naela suuruse arve esitas, summa tagasi maksta.

Liberaaldemokraatliku partei liider Nick Clegg teatas, et maksab tagasi 80 naela telefoniarve eest, mis tegelikult kompenseerimisele ei kuulunud. Riburada teatasid sarnastest plaanidest partei teised liikmed, kui meedia tõi välja järjest uusi ja uusi tõendeid kuluhüvitiste väärkasutamisest. Muuhulgas maksis maksumaksja kinni tippdisaineri arve Sir Menzies Campbelli Londoni korteri sisustamise eest.

2008. a märtsis lõppenud eelarveaastal taotles Briti parlamendi alamkoja 646 saadikust 143 saadikutööks vajaliku täiendava elamispinna jaoks maksimaalset kuluhüvitist 23 038 naela. Kokku kulus saadikute majutuskude katteks 11,6 miljonit naela.

Skandaal parlamendisaadikute kuluhüvitiste ümber on kestnud juba ligi nädal aega. 10. mail läbi viidud arvamusküsitluses ütles 86% vastanuist, et ükski partei pole selles osas teistest parem ning et saadikud on ilmekalt näidanud oma omakasupüüdlikkust ja võõrandumist tegelikust elust.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing