IKEA võib peatada laienemise Venemaal

14. mai 2009, 10:53

Rootsi IKEA probleemid uue kaubanduskeskuse
avamisega Samaaras võivad sisustuskontserni laienemise Venemaal peatada,
kirjutab tänane Svenska Dagbladet.

Kaubanduskeskus on valmis juba läinud aasta detsembrist, kuid ei saa uste avamiseks kohalike ametivõimude luba. 269 töötajat on saanud teate võimalikust koondamisest. "Kui me Samaaras avada ei saa, on sellel IKEA tegevusele Venemaal väga tõsised tagajärjed. Siis kerkib küsimus, kas me üldse Venemaal investeerimist jätkame," ütles lehele IKEA Venemaa haru juht Per Kaufmann.

Kaubanduskeskus Samaaras on IKEA-le Venemaal kaheteistkümnes. Nagu tavaliselt ei ole tegemist vaid IKEA mööblipoega, vaid keskuses on esindatud veel ligi 150 välisfirmat.

"Ühegi kaubanduskeskuse avamine pole lihtne olnud, kuid mitte kunagi pole asjad nii kaua veninud. Ma arvasin, et oleme juba küllalt õppust saanud, et sellistesse situatsioonidesse enam mitte sattuda," ütles Kaufmann.

Loasaamine on lükkunud ja lükkunud. Üks takistusi on, et väidetavalt ei kannata ehitis välja tormituuli 30 meetrit sekundis, kirjutab leht. "Mõned märkused on arusaadavad, kuid teistest on väga raske aru saada. Ilmselt ei taha keegi lihtsalt loale alla kirjutada," ütles Kaufmann.

Paari aasta tagustest probleemidest Nižni Novgorodis on IKEA-l kogemus Venemaa kohtusüsteemi kallutatusest ning sellest, kuidas kohalikud ärimehed saavad poliitilisi otsuseid mõjutada. Ka Samaaras on lähinädalal uksi avamas konkureeriv kaubanduskeskus. See annab alust kahtlustada, et just see võib olla IKEA probleemide põhjuseks, kirjutas leht.

IKEA on Venemaal kõige olulisem välisinvestor väljaspool gaasi- ja naftatööstust. Kontsernil on suured laienemisplaanid – juunis peaks Omskis uksed avama uus megakeskus ja 2011. a peaks samasugune keskus tulema Ufaasse. Plaanis on veel kümmekond keskust, sealhulgas neljas kaubanduskeskus Moskva regioonis. Kui aga Samaaras probleemid ei lahene, võib IKEA on laienemisplaanid külmutada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. August 2009, 13:21
Otsi:

Ava täpsem otsing