Tartu tööhõivet on hoidnud ettevõtjate paindlikkus

Kadrin Karner 18. mai 2009, 00:00

"Ma arvan, et üks osa sellest tegevusest toimus enne majanduskriisi. Palgavähendamisi tehti selleks, et inimesed ei jääks töötuks," rääkis Kruuse. Tema sõnul olid linna ja maakonna ettevõtjad kiire kohandumisega ka kümme aastat tagasi nn Vene kriisi ajal.

"Ettevõtjad üritavad nii palju kui võimalik olla paindlikud, lepitakse kokku, ning koondamine või tööta jätmine on viimane asi," rõhutas linnapea.

Ka linnavalitsus on üritanud luua Tartusse sellise keskkonna, mis aitaks kaasa töökohtade tekkele. Nii loodi Tartu hooldekodu renoveerimisega juurde töökohti hooldekodus, samuti lisab töökohti uute lasteaedade avamine.

Kruuse sõnul alustas sel nädal tegutsemist esimene töögrupp, kellele tööturuameti kaudu töökohti pakuti. Palgaks pakutav 30 krooni tunnist pälvis aga leiget huvi ja 30 inimesest vaid seitse oli nõus tööle hakkama.

"Mina järeldan sellest, et surve ei ole veel nii suur või saavad inimesed veel abiraha, eeldades, et varsti tuleb tööd," märkis linnapea.

Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere ennustas ka edasiseks töötuse kasvu, sest Eestis hoitakse kulusid kokku peamiselt tööjõu vähendamise ja palgakulude kärpimise abil. Küll kasvab registreeritud töötus senisega võrreldes tagasihoidlikuma tempoga. Töötute arv suurenes tema sõnul märkimisväärselt töötlevas tööstuses. "Majanduse kasvurajale aitamiseks on vaja, et toodang ühe töötaja kohta hakkaks majanduses taas kasvama," nentis ökonomist.

Tööjõuotsingufirmade andmetel otsivad firmad lattu kogunenud toodangu müügi kiirendamiseks müügiinimesi, rääkis M-Partneri juhatuse liige Marko Udusaar. Müügitöö ametikohad moodustavad umbes 1-2% kõikidest töökohtadest.

Palganumbrid müügitööl on varasemaga võrreldes tulemuspalgakesksemaks muutunud. "Väga hea müügikogemusega müügispetsialistile pakutakse 6000 krooni pluss tulemustasu, ja nad ei loobu," tõi Udusaar näite. "See näitab, mis on turul toimumas."

Ka Personalipunkt Extra projektijuht Piret Valgma kinnitas, et tööotsijad nõustuvad praegu tunduvalt väiksema palgaga kui aasta eest ning seda nii lihttöötajate kui ka juhtide tasemel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:05
Otsi:

Ava täpsem otsing