Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Elu Maal võib olla seniarvatust vanem

21. mai 2009, 12:12

Seni arvati, et elu Maal ei saa olla vanem
kui 3,9 miljardit aastat, ent nagu väidavad Ameerika teadlased, võis elu olulise
osa nn suurest pommitamisest edukalt üle elada.

Ei ole teada, millal Maa esimesed eluvormid tekkisid, kuid siiani on teadlased uskunud, et see pidi olema kindlasti peale suureks pommitamiseks nimetatud ajastut, mil Päikesesüsteemi planeedid alles moodustusid ning tekkinud planeedid põrkasid sageli kokku hiiglaslike kivilahmakatega, mille läbimõõt võis ulatuda sadadesse kilomeetritesse.

Kokkupõrgetel vabanenud energia sulatas tõenäoliselt Maa ning lasi sel gravitatsiooniliselt diferentseeruda – rasked elemendid nagu raud ja nikkel kogunesid Maa tuuma ning selle ümber tekkis silikaatseist mineraalidest vahevöö, millest omakorda on eraldunud kergematest elementidest rikastunud maakoor.

Suur pommitamine vältas Maa ajaloo esimesed 600–700 miljonit aastat. Seega arvatakse sageli, et elu ei saa olla vanem kui 3,9 miljardit aastat (Maa vanus on umbes 4,55 miljardit aastat). Nüüd on Ameerika teadlased selle seisukoha kahtluse alla pannud. Ajakirjas Nature avaldatud artiklis väidavad nad, et elu võis olulise osa suurest pommitamisest edukalt üle elada, kirjutas Reuters.

"Me lõime kolmemõõtmelise arvutimudeli hilise suure pommitamise perioodi Maast," ütles artikli esimene autor Oleg Abramov Colorado ülikoolist. Teadlased kasutasid Kuu kivimite, meteoriitide ja pinnase uurimisel saadud andmeid ning leidsid, et maapind tõepoolest steriliseeriti võimsate plahvatuste käigus korduvalt, aga maa-alustes hüdrotermaalsetes lõhedes võisid mitmed kuuma vett armastavad mikroobid end üsnagi mõnusalt tunda.

"Leidsime, et sellise pommitamisega on üsna võimatu steriliseerida kogu elule sobivat vööndit maakoores," ütles Arlamov. Elule sobivaks vööndiks maakoores peetakse ülemist nelja kilomeetrit. Sellises sügavuses esineb mikroorganisme ka praegu. Neid on leitud näiteks ülisügavates kaevandustes Lõuna-Aafrikas.

"Siiani on teadlased arvanud, et suured kokkupõrked on Maa steriliseerinud ning iga kord pidi elu uuesti tekkima. Meie uurimus näitab, et see ei pea tingimata nii olema," ütles Arlamov.Elu Maal võib olla seniarvatust vanemElu Maal võib olla seniarvatust vanem

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2009, 13:37
Otsi:

Ava täpsem otsing